Çiçekler ve Bitkiler

Herkes Tarafından En Sevilen Çiçekler Listesi

İnsanlar arasında en sevilen çiçekler listesi.

Çoğu çiçeğin kısa bir süre çiçeklenme yaşadığını biliyoruz. Sanırım bu kısa süre bizler için çiçekleri daha değerli kılıyor. Ekimi ve bakımı için emek verdiğimiz bu güzellikler bizimle sadece 3-4 ay birlikte kalıyor. Etkileyici olmalarının tek sebebi kısa süreli birliktelik değil aynı zamanda tıbbi tedavi yöntemleri arasında yer almalarını da takdir ediyoruz.

Dünya üzerinde 200.000’den daha fazla çiçek türü vardır. Çiçekler özellikle şekilleri ve kokularına da göre farklılık gösterse de, renkler ve boyutlar da kombinasyonu etkileyen özelliklerinden. En bilindik çiçeklerden en farklı görünenlere kadar insanların en çok sevdiği çiçeklerin kısa bir listesine şimdi göz atabiliriz.

Çiçekler ve anlamları ile yakından ilgiliyseniz birçok farklı çiçeğe ve hakkında çokça güzel bilgiye Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden ulaşabilirsiniz.

1. Çiçeklerin yapı taşı: Gül

En bilindik derken akıllara ilk gelen çiçek tabii ki gül. Aşkın ve sevginin gerçek temsilcisi güller, antik çağlardan beri var. Özellikle Orta Çağ döneminin bayramlarında çelenklerin ana yapısını oluşturuyordu. En etkileyici ve güçlü parfümlerin özü güllerdi. Daha sonraları güller sadece parfümlerde kalmadı, evlerin kokusu için güzel bir esans kaynağı oldu. Sonbaharın sonlarına kadar güllerin güzelliklerini yaşayabilirsiniz. Ayrıca aşkın ve romantik her şeyin temsilcisi beyaz güller hakkında bilgi edinmek için Beyaz Gül Anlamı makalesine göz atabilirsiniz.

en sevilen çiçekler, beyaz gül resmi

2. Dekorasyonun yapı taşı: Ayçiçeği

Son derece dayanıklı olan bu çiçekler limon sarısından parlak tonlardaki bronz renklere kadar değişen bir renk skalasına sahip. En popüler çiçeklerden biri olmasının sebebi evlerde ve dekorasyonda mükemmeller yaratmasındandır. Ayrıca herhangi bir çiçek aranjmanında muhteşem görünür. Geçmişte Güneş Tanrısının temsilcisi kabul görüldüğü bir uygarlık bile var. İnka İmparatorluğu ayçiçeğini (sunflower) Güneş Tanrısının temsilcisi kabul ediyormuş. Viktorya döneminde de ayçiçeği önemli bir tat olarak yerini almış. — Viktorya dönemi özellikle çiçekler konusunda gelişimin yaşandığı bir dönemdi. Viktorya Dönemi Çiçek Sanatı hakkında ayrıntıları merak edenler için buraya bırakıyorum. Bence oldukça ilgi çekici.

ayçiçeği hikayesi

3. Dönemlerin kıymetli yapı taşı: Lale

Tarihin olağanüstü bir popülaritesini kazanmış Laleler. Nadir bulunduğu dönemlerde lale soğanları oldukça pahalıydı. Hatta geçmişte lale soğanları karşılığında ev alanlar bile varmış. Şu an Hollanda’nın bolca ürettiği laleler ilk olarak Türkler tarafından göç zamanında Anadolu’ya getirildi. 1500’lü yıllarda da Anadolu’dan Avrupa’ya geçti.

Lale birçok renge sahip ve kendine has görüntüsü ile bahçelerin ve çiçek buketlerinin büyüleyici varlıklarıdır. Bahar çiçeklerinin en nadideleri arasında yer alır. Güneşi sever ve bereketli bir toprakta olmayı tercih eder. Paskalya tatilini kutlayanlar için bir gelenek olarak kutlamaların ana çiçeklerinden olmayı başarmıştır.

lale, en sevilen çiçekler listesi

3. Dünya rekoru yapı taşı: Krizantem

Uzun uzun yıllardır bizimle birlikte olan Kasımpatı, özellikle Çin’in takdir gören çiçeklerinden biridir. Japonların imparator sembolüdür. Çiçeğin adı Yunanca Chrysos ve anthos kelimelerinden türetilmiştir. Sonbaharın güzelliklerinden biri olan Krizantem için festivaller bile vardır. Bu arada Guinness Dünya Rekorlarında dünyanın en çok çiçek açan bitkisi olarak rekor sahibidir. (Bitki Dünyası Guinness’te yazımdan rekorlara bakabilirsiniz.)

krizantem, sevilen çiçekler, kasımpatı çiçeği

5. Egzotik yapı taşı: Cennet Kuşu — Strelitzia Reginae

Starliçe egzotik bir kuş gibi eşsiz bir görünüme sahiptir. Soğuğu ve direkt gelen güneş ışınlarını sevmez. Özellikle istemese bile verimli toprakta iyi yetişir. Oval yaprakları ve parlak tonlarda turuncu-mavi çiçekleri vardır. Bahçenizde bu çiçekten yetiştirilebiliyorsa oldukça şanslısınız.

Strelitzia reginae, cennet kuşu çiçeği, starliçe

6. Tropikal yapı taşı: Çarkıfelek — Passiflora

İspanyol misyonerleri bu çiçeği Avrupa’ya getirdi. Ana vatanı Güney Amerika olan bu kendine özgü çiçek yeryüzünde sadece bir gün kalır. Çiçekleri sadece bir günlüktür. Askılı bir bitkidir. Çarkıfelek çiçeği olarak da bilinir. Bu tropikal çiçeğin egzotik meyveleri de yenilebilir. Güzellikleri ve kokuları insanlar için her zaman ilgi çekici olmuştur. Ayrıca endişe ve korku gibi olumsuz ruh hallerini düzeltebildiğine inanılır.

çarkıfelek, tutku çiçeği, en sevilen çiçekler, passiflora

çarkıfelek çiçeği, krizantem, lale, kasımpatı, beyaz gül anlamı, kasımpatı çiçeği, beyaz gülün anlami, en sevilen çiçek, çiçek listesi, ayçiçeği, en sevilen çiçekler, çiçek isimleri, en güzel çiçekler, dünyanın en güzel çiçeği, en güzel çiçekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.