El yapımı kolayca hazırlayabileceğiniz duvar dekor fikirleri, diğer Duvar Dekorasyonu yazımdan farklı olarak aslında duvarınız için kendi emekleriniz ile hazırlayabileceğiniz bir kaç el işi dekor örneği içeriyor. Genel olarak kullanılan malzemeler geri dönüşüm içeriyor. Ayrıca masrafa girmeden muhteşem dekorlara sahip oluyorsunuz. Aşağıdan örnekleri ve Pinterest hesabımdaki pinleri inceleyebilirsiniz.

Ayakkabı Kutusu Duvar Rafları

Duvarlarınız için hazırlayabileceğiniz en kolay ve en eğlenceli yollardan biri ayakkabı kutusundan yararlanmak. (Doğru şekilde :)) Ayakkabı kutularından dikdörtgen raflar oluşturun. Doku ve boyut için farklı renklerle boyayın. İçine çiçekler, vazolar ve süs eşyalarınızı sergileyin. Örnek fotoğraflar için Pinterest hesabımı ziyaret edebilirsiniz.

Tuval Boyama

Aslında en eğlenceli olan kısım tuvali kendinizin renklendirmesi. Genel ruh halinizi evinizde yansıtmak istemez misiniz? Mesela ben pozitif, özgürlükçü ve doğayı seven yönümü evimde belli etmek isterim. Bunun gibi birçok şeyi yansıtma şansınız var. Boş bir tuval alıp hislerinizi anlatın. Bunu tercih etmek istemezseniz 2020 trendlerinde olan geometrik tasarımı kullanın. Tuval üzerinde geometrik bir tasarım boyayın. İstediğiniz görünümü elde etmek için boyamadan önce taslağını hazırlayın. Bir kalem ile deseni çizin. Tamamlayıcı ve zıt renkler kullanmak hoşunuza gidebilir.

Bant Çıkartmaları

Desenli Washi bantlardan kullanarak duvarınıza bir desen oluşturabilirsiniz. Bu bantları kullanmayı ben de çok seviyorum. Özellikle kenar yüzeyler için kullanışı ve görüntüsü güzel. Hazırladığınız resme bir çerçeve istiyorsanız bu bantları kullanın.

Duvarınızda istemediğiniz izler, lekeler veya şeritler varsa basit bir yolla Washi bant ile kaplayın. Desenli Washi bant ile yapabileceğiniz daha birçok şey var. Mesela duvarınızda bir takvim hazırlayabilirsiniz, yuvarlak bir aynanız varsa bunu Washi bant ile yıldız ayna görüntüsüne çevirebilirsiniz. Örnekleri aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Tüylü Örgü Sanatı

Misafirleriniz için bir konuşma başlatıcısı tasarlamaya hazır mısınız? Dokulu bir sanat eseri oluşturmak için yapmanız gereken tek şey tüyleri iplikle birbirine ilmeklemek ve ekstra olarak doygunluk kazansın diye dairesel bir şekilde sabitlemek. İster bir Düş Kapanı hazırlayın, isterseniz de çiçekleri tüylere ekleyin. Nasıl olur ki diyenler için birkaç örnek fotoğraf bırakıyorum.

El yapımı ev dekorasyonları, düş kapanı

El Yapımı Ahşap Çubuklar

Söylediğim gibi maliyeti düşük duvar dekorlarına devam ediyorum. Elinizde olması gereken şeyler sadece ahşap çubuklar ve sıcak tutkal, silikon veya iğne ve iplik. İki şekilde de sade bir duvar dekoru hazırlayabiliriz. Altıgen, yamuk veya üçgen daha bir çok şekilde benzersiz desenler oluşturulabilir. Üçgen odun parçalarına simetrik bir desen yapıştırabilirsiniz.

Renkli 3D sanat için üçgenleri beyazdan pembeye, yeşil renklere boyamayı deneyin. Ekstra katmak isterseniz bunun için de birkaç örneğim var. Mesela ahşap ile bitkilerinizi duvarda sergilemek için bir tutamaç hazırlayabilirsiniz.

Ahşaba istediğiniz şekli verebilir ve boyayabilirsiniz. Ahşap çubuklar ile şık bir raf hazırlayabilirsiniz. Bir tahta arkasına küçük bir lamba yerleştirip ışıklandırabilirsiniz. Ahşabın üzerini deniz kabuklarıyla süsleyebilirsiniz veya bir parça ahşap ile askı hazırlayıp bir tutam çiçek asabilirsiniz. Hatta bir yılbaşı ağacı oluşturabilirsiniz! Tahta çubukları bir ip ile birbirine sabitleyin, üzerine süsleri ve dize ışıkları monte edip duvarınıza asın.

Ahşap Kasalar

Ahşap kasalar… Ahşabın her dekorunu sevdiğim gibi bu görüntüye de bayılıyorum. Sadece duvarınız için depolama alanı oluşturmakta bile kullanılmıyor. Bu kasaları kullanabileceğiniz birçok yer var. Ama şimdi konumuza odaklanalım. Kasalar ile duvar için neler yapabiliriz? İlk seçeneğimiz süs eşyalarını sergilemeye yarayacak görsel şölenli bir raf hazırlamak. Daha sonra bir kitaplık hazırlamak için bu kasalardan yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda bir giysi dolabı ya da ayakkabılarınızı koymak için dolap hazırlayabilirsiniz. En önemli eşleşmeyi de ev bitkileri ile sağlayacaktır. Çünkü bildiğini gibi ahşap nefes alan bir malzemedir. Aşağıdan örnekleri inceleyebilirsiniz.

Çerçeveli Eşarp

Evet en kolay yöntemlerden biri de bir eşarbı çerçeveletmek! Bazen çok dikkat çekici eşarplar görüyorsunuz ve kullanmak için bir alan bulamıyorsunuz, artık kullanacak bir alanınız var! Hem de kendi seçtiğiniz çerçeve ve eşarplar ile kişisel bir dekor üretmiş oluyorsunuz. Vintage eşarpları veya diğer güzel tekstilleri çerçevelemeyi düşünün. Bu desenler yumuşaklık hissini duvarınıza ekleyebilir.

Dokuma Etkisi

Genel olarak 70’lerde kullanılan bu duvar dekoru etkili şekilde geri döndü. Keskin görünüşlü bir duvara doku eklemek için mükemmel bir yol duvar halıları ya da dokulu el yapımı dekorlar. Özellikle bohem tarzın hayranıysanız bu vintage görüntünün geri döndüğünü zaten biliyorsunuz. Sizin için “nasıl kullanılabilirim?” sorusuna birkaç yanıt bırakacağım. Dokuma duvar askıları sizin için biraz ağır ise kendiniz yapmayı deneyin.

El yapımı ev dekorasyonları

Çerçeveli Bitki Yaprakları

Yine dekor için mükemmel bir seçenek göstereceğim. Bundan daha önce de Yaz Dekorasyonu yazımda pencereler üzerinde şeffaf bitki tabloları kullanmaktan bahsetmiştim. Gününüzün kötü geçtiğini veya soğuk bir dönemde olduğunuzu düşünün. Evinize geldiğinizde bu bitki dolu çerçeveler doğanın güzelliğinden zevk almanızı sağlar.

Yeşil yapraklar ve kurutulmuş çiçekler en iyi ahşap bir çerçeve ile eşleşir. Ahşap çerçeveyi de kendi imkanlarınız ile kolayca hazırlayabilirsiniz. Birçok örnek derledim aşağıdan ulaşabilirsiniz ayrıca nasıl yapacağınızı da öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir