Edelweiss

Çiçeklerin sembolizmi şu an sizinilginizi çektiği kadar çok geçmişte yaşayan atalarımızın da dikkatini çekiyordu. Çiçeklerin anlamları nesilden nesile geçen ve bizim için önemli sayılan bilgilerdir. Bunun birçok sebebi var. En basiti de çiçekler ile duyguları ve görüşleri aktarmanın güzel bir yol sayılmasıdır. Edelweiss çiçeği de diğer çiçekler kadar güzel anlamlar taşıyor. Bu anlamları Edelweiss çiçeğine yükleyen başlıca unsurlar ise çiçeğin tarihsel geçmişi, rengi ve yetiştiği yer.

Edelweiss çiçeği anlamı nedir?

Çiçeğin sadece bir tane rengi vardır o da beyaz. Bu yüzden Kar Çiçeği olarak da bilinir. Başka bir adı da yıldız şeklindeki yapraklarından dolayı Alp Yıldızı’dır. Aslında çiçeğin Alp Yıldızı olarak anılmasının ilk sebebi Alp Dağlarında yetişmesindendir. Alplerde yetişmesinden olayı İsviçre’nin ulusal çiçeği Edelweiss çiçeğidir. Sadece İsviçre için önemli değil aynı zamanda Avusturya ve Almanya için de önemli kabul ediliyor.

1. Macera

 • Edelweiss çiçeği bulunması zor bir çiçektir. Bu çiçeğe ulaşmak için öncelikle dağlarda bir maceraya atılmanız gerekir. Güzel bir maceranın ardından verdiğiniz emekler sonucunda çiçeğe ulaşabilirsiniz. Bu yüzden çiçek macera anlamını taşır.

2. Bağlılık

 • Alp Yıldızı çiçeği kısa ömürrlü bir çiçektir ve Alplerin en karanlık bölgelerinde kolay bulunmayan yerlerde yetişir. Bulunması zor olduğu için çiçek bulduğun zaman bağlı kal anlamını taşıyor. Yani bir diğer anlamı bağlılıktır.

3. Güç

 • Çiçek en başlarda Alp Dağları’nın sadece en yüksek yerlerinde yetişiyordu. Daha sonra Edelweiss çiçeği neslinin tükenmemesi için dağların daha alt kısımlarına ekilmiştir. Çiçeğin doğası gereği yükseklerde bulunması Edelweiss’i güç ve kudret anlamlarını ile ilişkilendirmiştir.

4. Cesaret

 • Yine eski zamanlardan gelen bir anlamdır. Bu çiçeği öncelerden dağların çok yükseklerine çıkıp oradan eşlerine getirenler çiçeğe cesaret ve yiğitlik gibi anlamlar katmıştır. Aslında şöyle söylemek daha açıklayıcı olacak;
 • “Dağların yüksek teperinden evlerine geri dönebilenler (cinsiyet ve yaş fark etmeksizin) güçlü bir yapıya ve güçlü bir doğaya sahiptir.” anlamını taşır.

5. Asalet

 • Şu anda çiçek kesinlikle nadir bulunuyor. Herkesin yetişebileceği bir yerde de değil. Bu yüzden asalet anlamına da gelir.
Edelweiss çiçeği anlamı nedir? Edelweiss nedir

Edelweiss Çiçeği Hakkında İlginç Gerçekler

 • Doğası gereği dağların en yüksek yerlerinde kendi kendine yetişen Edelweiss çiçeğinin koparılması yasal bir şekilde yasaklanmıştır.
 • Bitkinin yaşlılık karşıtı özellikler taşıdığı savunuluyor.
 • Alp Yıldızı çiçeği genelde bahar dönemi yani yağmur mevsimi bittiği zaman çiçek açmaya başlıyor. Yani aslında tam olarak Temmuz ve Eylül ayları arasında çiç.ek açar.
 • Eğer Alp Yıldızı çiçeği satın alırsanız onu yağmurlu günlerde gözlemleyin. Çünklü çiçek yağmurlu mevsimlerde genişler ve kurak geçen dönemlerde küçülür.
 • Ne zamanki çiçeğin neslinin tükenmesi ile karşı karşıya kalındı; o zaman çiçek gerçek aşkın yıpranması ile ilişkilendirildi. Taşıdığı bir diğer anlam da budur.

Çiçekler ve anlamları ile yakından ilgiliyseniz birçok farklı çiçeğe ve hakkında çokça güzel bilgiye Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden ulaşabilirsiniz.

edelweiss çiçeği, alp yıldızı çiçeği anlamı, alp yıldızı, edelweiss, edelvays çiçeği nedir, leontopodium, kar çiçeği, edelweiss anlamı, kar çiçeği, karçiçeği, beyaz kar çiçeği, edelvays çiçeği anlamı, edelvays anlamı, edelvays çiçekleri, alp yildiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir