duvar rengi seçimi

Evi yenilemenin en kolay yolu duvar renginin değiştirilmesidir. Bunu sadece duvar rengi ile sınırlamanıza gerek yok aslında. Ufak bir dekor ile renk değişliğine gitmek bile odaya güzel bir etki katar. Yani düşünün, küçük bir dekor renginin bile değişiklik yapabildiği evimizde duvar rengini değiştirmek neler yapmaz? Renk seçimi yapmak bence evde en önemli konulardan biri. Hatta belki ilk sıraya bile koyabiliriz. Bu tartışılır tabi ama renklerin psikolojik etkileri ve bize hissettirdiği şeyler düşünülünce önemli olduğu anlaşılıyor.

Duvar rengi seçimi nasıl yapmalıyım?

Rengin seçiminin yanında duvar boyamaya geçmeden önce bir liste yapmanızı öneririm. Bu listede ilk önce renk seçimini belirleyecek etkenler daha sonra da odanın kullanım amacı olmalı. Boyanın kalitesi, parlaklığını ve uzun ömürlülüğü etkileyecektir. Bu yüzden odanın rengini trendlerden bir renk kullanarak sık sık değiştireceğinizi düşünüyorsanız uzun ömürlü bir boya seçmenize gerek yok. 2-3 yıllık bir boya tercih edebilirsiniz. Ancak uzun ömürlü parlaklığını korumasını istiyorsanız kalitesine dikkat etmeli araştırmanızı iyi yapmalısınız.

Renk seçimini ise odanın size nasıl hissettireceğini düşünerek yapın. Bir dinlenme alanı hazırlıyorsanız sizi huzurlu hissettirecek bir renk seçin. Eğlenceli bir oda hazırlıyorsanız daha neşeli tonlara yönelin. Alanın havasına çok büyük katkısı olacaktır. Mükemmel renk seçimini yapmak için bunu 1 hafta kadar düşünmenizi ve düşüncenizdeki rengin o odada size neler hissettirdiğinizi belirlemenizi öneririm. Çünkkü yanlış renk seçimi tüm havayı değiştirecektir.

Duvar rengini seçtikten sonra boyamayı kendiniz yapmak istiyorsanız, renkler, kalite, boya çeşitleri, fiyatlar ve birçok ayrıntılı bilgi için Duvar Boyama Rehberi yazıma göz atabilirsiniz.

Kendi renginizi mi bilimsel rengi mi tercih edersiniz?

Size ait bir renk olduğunu düşünüyor musunuz? Bir renge baktığınızda sizde hisler uyandırıyorsa bu sizin renginiz olabilir. Örneğin aileye önem veren biriyseniz onlarla geçirdiğiniz zamanlardaki mutlu anlarınızda çevrede en etkili olan renk ile hisleriniz birleşebilir. Bunun sonucunda o renk size çok şey ifade ediyor olur. Dinlenme alanlarınızda bu rengi kullanmayı deneyebilirsiniz. Size ekstra bir huzur verir. Diyorsanız ki biraz bilimsel yaklaşıp her oda için en uygun rengi bulmak istiyorum, o halde sizin için 7 ayrı renk vereceğim. En uygun rengi yine kendiniz seçeceksiniz ama bunun için ben sadece fikir aşılaması yapacağı. Gelelim renklere. Bilimsel verilere göre oda renk seçimi nasıl yapılır?

oda renk seçimi, oda rengi seçimi, ev içi renk seçimi, ev boyama renk seçimi, gri oda rengi, mobilyaya göre, duvar rengi seçimi, duvar rengi seçimi, ev renk seçimi, ev boyarken renk seçimi, Evi aydınlık gösteren boya rengi

1. Çalışma alanı için: Açık Pembe

Pembe rengin sakinleştirici ve yatıştırıcı yönü olduğu kanıtlanmış bir gerçek. Hatta bu yönünden dolayı cezaevlerinde bile kullanılabiliyor. Bir çalışma alanı dekore ediyorsanız arada bir nefes almanızı hatırlatacak bir renk seçimi yapın. Baktığınızda içinizi açacak ve sizi rahatlatacak bir şeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum. Pembenin daha çok pastel tonları işinize yarayacaktır. Ayrrıca diğer pastel renkler ile de büyük bir uyum sağlayacağından farklı renkleri bir arada kullanmanıza olanak sağlar.

duvar rengi seçimi

2. Mutfak duvarlarında en iyisi: Sarı

Evet belki ne alaka diyebilirsiniz hemen açıklıyorum. Sarının her tonu insana neşe katıyor. Sabahları güzel bir kahvaltı yapmak için motivasyona mı ihtiyacınız var? İşte size motivasyon kaynağı bir renk. Sarının yumuşak tonlarını mutfakta kullanmak sadece sabah enerjinizi sağlamakla kalmıyor aynı zamanda iştah açıyor. Bu yüzden sarıya gayet güzel bir tercih diyebiliriz.

duvar rengi seçimi

3. Yemek odası rengi: Sıcak Beyaz

Beyaz söz konusu olduğunda verilen değer azalıyor gibi geliyor bana. Aslında beyazın çok fazla alt tonu var ve hepsi de farklı bir yansımaya sahip. Yemek odası için davetkar bir renk seçmek mantıklı geliyor. Bunu da beyazın daha sıcak bir tonuyla elde edebilirsiniz. Sıcak tonda bir beyaz misafirleriniz için çekici gelir. 

yemek odası duvar rengi

4. Yatak odası için: Derin Mavi

Mavi yatıştırıcı olmasıyla bilinen bir renk ve aslında bu kanıtlanmış bir gerçek. Her renkte olduğu gibi mavinin de tonları değiştikçe hissettirrdikleri de değişiyor. Daha açık maviler uyanık kalmayı ya da serinliği ifade ederken gece mavisi tonları huzur ve sessizlik olarak yansıyor. Sadece derin bir mavi rengini kullanmak istemezseniz daha açık tonlar ile karıştırabilirsiniz.

yatak odası duvar renk seçimi, duvar rengi seçimi

5. Cinsiyetsiz bir çocuk odası için: Yeşil

 Doğanın renklerinde hep yatıştırıcı tonlar var. Bunlardan en güzeli de yeşil. Mükemmel bir denge hissi için yeşili tercih edin. Size baharı anımsatan bir yeşil tonu bilime göre çocuk odası için en uygun renk olacaktır.

çocuk odası duvar rengi

6. Ev spor odaları için: Kırmızı

kırmızıdan gelen enerji hissini spora dökmek hiç mantıksız gelmiyor. Bilime göre kırmızı enerji veren tutkulu bir renk. Yapılan araştırmalkara göre renkler fiziksel aktiviteyi etkiliyor. Durum böyle olunca enerjinin ihtiyaç duyulduğu bir alanda kırmızı kulalanılması öneriliyor.

spor odası duvar rengi, kırmızı, duvar rengi seçimi

7. Hobi & Sanat odası için: Lavanta

Daha karamsar ve üzüntü hisleri çağrıştıran morun aksine lavanta yaratıcılığı harekete geçiren renktir. Sanat ile yakından alakalı biriyseniz hobi odanızda leylak rengini tercih edebilirsiniz. Çünkü bu alanda ihtiyacınız olan şey hayal gücünü çalıştırmaktır. Bu renk size yardımcı olur.

duvar rengi seçimi, lavanta, lila duvar boyası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir