Çiçekler ve Bitkiler

Dünyadaki İlk Çiçek — Montsechia Vidalii Hakkında Bilimsel Bilgiler

Dünyadaki İlk Çiçek

Tüm çiçeklerin onun soyundan geldiği anlaşılan dünyanın ilk çiçeğinin orkide olduğu düşünüyoruz. Araştırmacılardan Dr. Hervé Sauquet dünyadaki ilk çiçeğin neye benzediğini gösteren 3D çiçek görselini paylaştı. Bu çiçeğin çift cinsiyetli ve günümüzdeki hiçbir çiçeğe benzemediğini aktardı.

Aynı zamanda ilk çiçek ile bilgi edinmenin zor olduğu söyledi. Çünkü çiçeklerin fosillerini elde etmek zordur. Çiçekler ince yapıdadır ve bu incelikleri onların nadiren fosilleştiğini gösterir. Bu bilgiler orkidenin yeryüzünde yetişen ilk çiçek olmadığını gösteriyor. Fakat araştırmalar sonucunda bir su bitkisinin buna aday olduğu görülmüş.

Bitkiler ve Çiçekler hakkındaki diğer tüm yazılara buradan ulaşabilirsin.

Yeryüzünde açan ilk çiçek

Daha önceleri dünyada ilk çiçek açan bitki olarak kabul edilen Çin’de bulunmuş Archaefructus Sinensis isimli bir su bitkisi vardı. Ancak ABD, Almanya ve İspanya’dan gelen paleontolog ekibi 2015 yılında bir araştırma yaptı. Yaptıkları araştırmalar sonucunda dünyadaki ilk bitkilerden birinin Montsechia Vidalii olduğunu buldular. Bu küçük bitkinin 1.000’den fazla fosilini titiz bir çalışma ile analiz ettiler. Daha fazla fosil aramaya devam ediyorlar. Çünkü günümüzde yetişen diğer tüm çiçekleri nasıl oluşturduklarını henüz bilmiyorlar.

Paylaşılan bilgilere göre Montsechia Vidalii 125 – 130 milyon yıl önce Avrupa’da tatlı su göllerinde suyun en altında yetişen yabani tarzda bir su bitkisidir. Yani bazı dinazor türleri ile aynı dönemde yaşamış. Bitkinin 125 – 130 milyonluk yaşı aynı bölgelerdeki farklı türde fosiller ile karşılaştırarak bulunmuş.

Bu bilgilerin yanı sıra bir bilgi daha vermek istiyorum. Aslında Montsechia Vidalii bitkisinin fosilleri uzun süre önce keşfedildi. Ancak o zamanki yapılan araştırmalar ile elde edilen bilgiler yetersizdi. Montsechia Vidaliinin çok küçük olması ve anjiyospermlerin belirgin özelliklerine sahip olmaması nedeniyle daha önceki araştırmada çiçekli bir bitki olarak kabul edilmemişti. Bitkinin yeniden değerlendirilmesi üzerine gerçekler ortaya çıktı.

Diğer bir bilgi de aslında yeryüzünde açan ilk çiçeğin 140 ila 250 milyon yıl öncesine dayandığı düşünülüyor. Şu an buna dair bir kanıt bulunmadığı için Montsechia Vidalii ilk çiçek olarak kabul görüyor.

Kaynak: PNAS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.