Cold Brew Tarifi

Merhabalar efenim..

Kahve tarifimize geçmeden önce buraya tıklayarak Spotify chill-out listelerimizden bir şarkı dinleyebilirsiniz.

Öncelikle kahve nedir?
Bence kahve çok yanlış anlaşılmış bir tohumdur. Neden mi? Çünkü kahve ve sıcaklık bir arada olmaz. Düşünüyorum bu tohumu keşfeden arkadaşlar neden bu güzelim kahve tohumu ile sıcak bir içecek yapmışlar? Kahveyi içecek yap tabi ama neden pişiriyorsun.. Tamam pişirdin, fena da olmuyor ama neden kaynatıyorsun?
Kahveye aromasını veren yani kahveyi kahve yapan maddeler oldukça narin maddelerdir. Sen kahveyi alıp fokur fokur pişirirsen yok olur giderler. Güzelim kahve çekirdeğinin o güzelim aromasını uçurup yok edersin.

Cold Brew Tarifi


Nasıl mı olmalı? Şimdi gelelim Cold Brew tarifine. Ne kadar demlenmesi gerekiyor, malzemeleri neler?
Cold Brew soğuk demleme demektir. Kavrulup aroması uçurulan güzelim kahve çekirdeklerini daha fazla üzmeden öğütür ve bir şişenin içine koyarsınız. Üzerine oda sıcaklığında su koyar ağzını kapatır ve buzdolabına atarsınız. Kahveniz bir gün sonra içmeye hazır olur. böylece aroması korunur ve sıcak koyu bir şey içmek yerine soğuk lezzetli bir kahve içersiniz.

Cold Brew Tarifi


Peki içimi nasıldır?
İşte bu size kalmış kısım. İster 24 saat demleyin ve saf, kahve tadına varın ister 48-60 saat demleyin ve daha yumuşak içimli bir kahve elde edin (asiditesi azalmış olur). Benim tercihim ve önerim öncelikle 12-16 saat demlendirip aromasını tatmaya çalışmanız. Biraz yoğun ve biraz acı gelebilir ancak kahve tutkunları kendinden geçecektir. Sizi pek de memnun etmediyse bir süre daha demlendirin ve tekrar deneyin. Yine mi olmadı? Üzülmeyin. İçerisine kahve ile sevdiğiniz şeyler ekleyerek yeni içecekler keşfedebilirsiniz. Krema, süt, şeker, yanında çikolata veya kurabiye. Vazgeçmeyin siz de deneye deneye kendi damak zevkinize uygun Cold Brew’inizi bulabilirsiniz.

Malzemeler

  • 100-150 gr iri çekilmiş kahve çekirdeği (Filtre kahve için)
  • Oda sıcaklığında 500ml-1 litre su (Kahvenizde istediğiniz yoğunluğa göre ekleme yapabilirsiniz)
  • Mümkünse cam şişe

Cold Brew Tarifi, Cold Brew Tarifi, Cold Brew Tarifi Cold Brew Tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir