Çileğin mevsimi ne zaman

Çilek 13. yüzyılda Avrupa’da ortaya çıkan ve önceleri sadece bahçe süsü olarak kullanılan bir bitkidir. 15. yüzyılda bilimsel olarak incelenmeye başlamış ve 17. yüzyılda da yetiştirilmeye başlamış. Çilek, sadece kokusu ve ekşi tatlı tadıyla sevilen bir meyve değil, aynı zamanda oldukça fazla faydası var.

  • Bunlardan en önemlisi diyabet hastaları için çok ideal bir meyve olmasını sağlayan kan şekerini hızlı arttırmamasıdır.
  • Başka güzel bir faydası da diyete güvenli bir meyve olmasıdır. Çilek içerdiği yüksek miktardaki nitrat ile kaslara giden kas ve oksijeni arttırıyor. Bu da çileği koşu yapmadan önce tüketilebilecek güzel bir besin haline getiriyor.
  • 3. bir güzelliğini de ekleyeyim, çilek bol miktarda C vitamini içeriyor. Çilekteki C vitamini portakaldan bile fazla aslında. Bu da çilek yemenin cildin direncini vee esnekliğini arttırması demek oluyor.

Peki bu güzel olduğu kadar faydalı olan meyvenin hasat zamanı hangi aylardadır? Çilek mevsimi hangi ayda olur?

Çileğin mevsimi ne zaman?

Çilekler baharın en güzel meyvelerinden biri. Bahar aylarında hasatları yapılıyor. Nisan – Mayıs – Haziran ayları çilek ayları olarak kabul edebiliriz. Çilek mevsimi ilkbahardır. Haziran ayında 3 hafta boyunca hasatı devam eder. Ama en çok mayıs ayında satımı yapılıyor. Bazen bu durum erken tarihlere çekkilebiliyor. Örneğin havaların beklenenden daha sıcak olması çileklerin erken olgunlaşmasını sağlıyor. Böylece hasat zamanı da öne çekilebiliyor. Hasatları genelde 3 günde 1 yapılıyor. Eğer çilekleriniz varsa iyicce kızarmasını bekleyip toplayın ve ilk toplamadan sonra 3 gün bekleyin. Daha sonra tekrar toplayabilirsiniz.

Çileğin mevsimi ne zaman

Çilekler ile İlgili Eğlenceli Gerçekler

  • Çilek, gülgiller familyasında olan bir meyvedir. Bu yüzden bu kadar güzel kokuyorlar.
  • Çok yıllık bir çalıdır. Şimdi bahçenize bir çilek ekerseniz hemen meyve vermeyebilir. Ancak meyve hasatı başlayınca yaklaşık 5 yıl boyunca mevsimi geldiğinde meyve verir.
  • Eski Romalılar çilekleri birçok farklı tedavi için kullanmış. Böbrek taşı, ateş, bayılma ve ağız kokusu gibi birçok şeyi iyileştirdiğine inanıyorlarmış.
  • Çilek üç günde bir el ile toplanıyor.
  • İlkbaharın olgunlaşan ilk meyvesi çilektir.
  • Bir çilek yaklaşık 200 çekirdeğe sahiptir.
  • Ayrıca çilek, tohumları dışında olan nadir meyvelerden biridir.
Çileğin mevsimi ne zaman
çilek mevsimi ne zaman, çilek hangi mevsim, çilek hangi ayda olur, çilek mevsim, çilek hangi ayda yenir, çilek zamanı hangi ay

Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden Papatya dahil birçok çiçeğe ve muhtemelen hiç beklemediğiniz anlamlarına göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir