Ev Bitkileri

Çiçeklik Çeşitleri – Dekoratif saksı kullanma yolları

Ev bitkileri yazılarıma çiçeklik çeşitleri ile bitkiler için farklı ve harika görünen saksılar ile devam ediyorum. Sağlıklı bir iç mekan iklimi için ev bitkileri vazgeçilmez oluyor. Bu rolü üstlenen bitkilerimiz için seçtiğimiz saksılar da dekoratif olarak önemli bir görev üstleniyor. Bu saksı tercihlerini yaparken sıradanlığın dışına çıkıp odak noktasını bitkilere çevirebiliriz. Bunu yaparken eğlenmemek mümkün değil.

Saksıları tasarım olarak satın alabileceğiniz gibi kendi imkanlarınız ile de hazırlayabilirsiniz. Aslında eğlenmemek imkansız derken el yapımı saksılar için söyledim. Dekorasyon için emek verildiğinde daha da güzelleşiyor.

Bir yere ister yeni taşınmış olun ister yeniden dekore ediyor olun alanınız için çeşitli bitki sergileme seçeneklerini bir araya topladım. Bu yaratıcı fikirlerden ilham alabilirsiniz. Hayal gücünüzü kullanarak daha farklı şeyler de ortaya çıkarabilirsiniz.

1. Dikey Duvar Saksıları

Odam biraz küçük, iç mekan bitkileri yer kaplar diye dert ediyorsanız bunun için geniş bir odaya ihtiyacınız yok. Yaratıcı olun ve bitkileri dikey olarak büyütmeyi deneyin. Dikey olarak kullanılan her saksı çok şık oluyor.

2. Basamaklı Bitki Saksıları – Çiçeklik Çeşitleri

Ev bitkilerini iç dekorasyonun önemli bir parçası olarak düşüyoruz. İnciler dizisi gibi basamaklı ev bitkileri her alanda çok şık görünüyor. Bu basamaklı bitkiler için tabii uzun bir saksıya ihtiyacınız olacak. Bunun için birkaç örnekten ilham alın.

3. Dekoratif Kitaplıklar – Çiçeklik Çeşitleri

İç mekanda yetişen bitkiler dekoratif bir rol oynarlar ve aynı zamanda havayı da temizlerler. Bu yüzden nasıl bir dekor arıyorsanız ona göre bir saksı seçimi yapmalısınız. Bu kitaplıklar hem şık ve dekoratif hem de kullanışlı oluyor.

4. Bitkiler İçin Özel Raflar

Bitkileri üzerinde tutmak için evinizdeki hazırda duran rafları ya da yeniden hazırlayacağınız rafları kullanın. Bu rafların sayısı arttıkça küçük bir kapalı bahçe gibi görünecek.

5. Soğuk Renkli Saksılar

Bitkilerinizi büyütmek için soğuk tonda saksılar kullanmayı deneyin. Saksılar bitkilerin güzelliğini ortaya çıkarır. Saksıyı değil de bitkiyi odak noktası yapmak isterseniz soğuk renklerde saksılar seçebilirsiniz. Bunun için çok para harcamanıza da gerek olmaz. Kolayca düz renkli bir saksı yapabilirsiniz.

6. Merdiven Bitkileri

Bir alan ve parlaklık varsa, bitkileri merdivene yerleştirmek iyi bir fikirdir. Ayrıca merdiven altlarını botaniğe çevirmek için kendinize güzel bir fırsat yaratabilirsiniz.

7. Hasır Çantalar

İfade oluşturmak için hasır saksılar ile büyük bitkiler kullanın. 

8. Saksı Kitap

Bu DIY kitap ekici, bitki yetiştirmek için harika. 

9. Bitki Yükselticileri

Basamak şeklinde ya da yükseltici benzeri bir raf ile bitkilerinizi sergileyebilirsiniz. Bunu yaparak daha dolgun görünen bir bitki basamağı oluşturmuş olursunuz. Örneğin mutfakta kullanabileceğiniz baharatları küçük bir basamaklı rafa yerleştirin. Dekoratif görüntüsünün yanı ıra ihtiyacınız olduğunda kolayca ulaşabilirsiniz.

10. Asılı Bitkiler

Raflı saksıların bir arkadaşı olarak bakabiliriz asılı saksılara. Doğru kullanılan bitkiler ve raflar alana kolayca uyum sağlar.

11. Geri Dönüşümlü Saksı Yapmak

Evinizi dekore ederken çevreye yardımcı olmayı unutmayın. Geri dönüştürülmüş bidonlar, kutular, salça kutuları basit bir tasarım ile bitki tutuculara dönüştürülebilir.

12. Kaktüs Saksılar

Bakımı kolay bitkileriniz için kendi tarzını yansıtacak güzel bir sakı tasarlayabilirsiniz. Kaktüs saksıları istediğiniz gibi boyayın!

13. Endüstriyel Tarz Saksıda

Satın alabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Bu beton saksılar tasarımda özellikle endüstriyel tarzı sevenler için mükemmel.

14. Duvardaki Çerçeveler

Kuru ya da yapay çiçekleri sergilemek için en gösterişli yöntem onları çerçeveleyip asmaktır.

15. Tahtadan Saksı

Dekoratif bir tahta hazırlamak sandığınız kadar zor değil. Bu işi yaparken önemli olan hayal gücünüzü kullanmak. Bitkilerinizin havada süzüldüğü görünümü bütün odaya pozitif hava katar. Yapabileceğiniz birçok tasarım var. Bunlardan birkaçını sizin için pinledim.

16. Çimlenme Parçası

Burada kullanacağınız bitkiler genel olarak sahte. Sahte bitkileri ve yaprakları dekoratif bir görünüm sağlamak için ahşap parçalara, bitkiler büyürken görünüyormuş gibi yerleştirebilirsiniz. Ahşap ile kullanmak size bir miktar da olsa doğada hissi verecektir.

17. Su Bitkileri için Dekoratif Saksılar

Ölçeği küçültülmüş akvaryumların yapımı kolaydır. Ayrıca çok fazla bakım gerektirmez. Dahası, sudaki bitkiler yüzdükçe daha canlı görünürler. Su bitkilerini sergilemek için de hayal gücünüzden yararlanmayı unutmayın. İşte size ilham olabilecek birkaç örnek;

18. Minyatür Ormanlar – Çiçeklik Çeşitleri

Küçük bir ormanı evde görmek güzel olacaktır. Daha fazlası da yapılabilir ancak alanınız yoksa böyle bir yöntem deneyebilirsiniz.

Ev Bitkilerini Sergilemek İçin 18 Harika Yol, Ev Bitkilerini Sergilemek İçin 18 Harika Yol, Ev Bitkilerini Sergilemek İçin 18 Harika Yol, ev bitkileri, dekorasyon bitkileri, dekoratif saksılar, saksı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.