Çiçeklerin dili, uzun yıllardır bizimle ve bu önemli bir gerçek… Bitkilerin rengarenk yapıları ve büyüleyici kokuları insanları her zaman kendine çekmiştir. Daha fazla çiçeğe sahip olduğumuzu keşfettiğimizden beri çiçekler bizim için mesajlar iletiyor. Doğadan gelen ve bu kadar muhteşem olan her şey bir anlam taşımalı zaten… İlk başlarda nadir bulunan çiçekler sadece anlam ifade etmiyor, aynı zamanda para olarak da kullanılıyordu. Laleleri düşünün. İlk zamanlar lale tohumları karşılığında ev alınıyormuş. Bunun yanı sıra çiçekler dini ayinlerde de oldukça ilgi görüyordu. Zaman ilerledikçe ve insanların merakları arttıkça çiçekler hakkında daha fazla bilgi edinildi. Merak duygusuna Viktoryalıların keskin bir kararlılığı olan kayıt tutma istekleri eklendiğinde çiçeklerin o zamanki anlamları bugünlere kadar ulaştı. Böylece tüm insanlığın çiçeklere olan hayranlığı seviye atlamış oldu. Evet, bugün incelediğimiz birçok çiçek anlamını Vikyorya Devri’nden alıyor.

çiçeklerin dili, çiçek anlamları, çiçeklerin anlamları, çiçekler ve anlamları, şakayık çiçeği anlamı, hangi çiçek ne anlama gelir, floriografi, mantar anlamı

Çiçeklerin Dili, ayçiçeği, ayçiçek

Viktorya Devri Ne Zaman?

Viktorya dönemi İngiltere’nin sevilen kraliçesi Victoria’nın hüküm sürdüğü yıllardır. Halk tarafından sevilen olmasının en önemli sebebi yaşadığı yıllar boyunca ülkesi için huzurlu ve istikrarlı bir ilerleyiş kaydetmesidir. Kraliçe Victoria amcası IV. William’ın ölümünden sonra 18 yaşında tahta geçmiş ve 1837-1901 yılları arasında Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı Kraliçesi olarak hüküm sürmüştür. 1840 yılında kuzeni ile evlenmiş ve 9 çocuğu olmuş. Eşini kaybettikten sonra hep siyah giydiği söyleniyor. Bunun yanı sıra 8 çocuğunu Avrupa hanedanları ile evlendirmiş. Bundan dolayı Avrupa’nın birçok monarşisinde Kraliçe Victoria’nın soyu devam ediyor.

Kraliçe Victoria döneminde insanlar daha fazla sanata yöneldi. Kültürel olarak geliştiler ve entelektüel arayışlara girdiler. İşte tam bu dönemde daha fazla boş zamana sahip olan zengin İngiliz erkek ve kadınları kendilerini çiçeklere yönlendirdi. Böylece çiçekler için birçok yeni anlam ortaya çıktı.

Floriografi (Çiçeklerin Dili) Nedir? Nasıl Başladı?

Floriografi, iletişim kurmanızı kolaylaştıran ve duygularınızı sizin için paylaşan bir yöntemdir. Kısaca Floriografi Çiçek Dili’dir.

Viktorya döneminde çiçeklere bu kadar ilgi gösterilmesinin bir başka sebebi de ülkeler arası ticaretti. O zamanlar İngiltere, Osmanlı İmparatorluğu ile ticaret yapıyordu. Bildiğiniz üzere Osmanlı zamanında bitkiler ve çiçekler önemliydi ve İngiltere de buna yoğunlaştı. Sosyal tabaka ve o zamanlarki saygınlık iletişimi daha farklı yaptığından çiçekler iletişim kurmanın en basit yolu oldu. Çiçekler duygu alışverişini kolaylaştırdı ve çiçek anlamlarının geleneksel bir yöntem olma adımı burada atıldı. Gizli mesajları iletmek için birçok farklı çiçek kullanılmaya başladı. Tek bir çiçek ya da aynı mesajı ileten farklı çiçeklerin bir aradaki kombinasyonları, konuşan buketler haline geldi. Örneğin tek bir kelime etmeden bile bir buket gül ile sevdiğinizi söyleyebilirsiniz. Hala aynı mesajları iletiyorlar. Anlamlara göz atmak isterseniz Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden birçok çiçeğe ulaşabilirsiniz. Birkaç tane çiçek ve bitki anlamını sizin için buraya ekliyorum;

  • Hanımeli Çiçeği – Güzel kokusunun yanı sıra gerçek aşkı ve aşkın kalıcılığını temsil ediyor.
  • Kadife Çiçeği – Kaybetmenin hüznünü anlatıyor.
  • Biberiye – Hatırlama ve anma.
  • Trompet Çiçeği – Ün, şöhret ve sosyal üstünlük.
  • Mantar – Mantarlar şüphe anlamı taşıyor.
  • Şakayık – Utangaçlığı temsil ediyor.
Çiçeklerin Dili, floriografi, kırmızı çiçek

Çiçek Anlamlarında Modern Kullanım

Vikyorya döneminden gelen çiçek anlamlarını hala kullanıyoruz. Ancak hepsini değil. Bu durum bazı çiçeklerde modern anlamlar ile değişti. Bunun sebebi ise “Çiçeklerin Dili” romanında işlenen temadan etkilenilmesidir. Bu roman ile başlayan aşk temalı romanlar ile bazı çiçeklerin anlamları daha modern anlamlara dönüştü. “Çiçeklerin Dili” adlı romanda bir genç kadın sorunlarını çiçek anlamları ile çözüyor, iletişimini bu şekilde kuruyor ve bu durum okuyucuların çiçek anlamlarını daha fazla merak etmesine yol açıyor. Böylece çiçekler renklerine, türlerine ve şekillerine göre daha farklı modern anlamlar içermeye başlıyor.

Çiçeklerin anlamları günümüze kadar bu şekilde şekilleniyor. Şu an kullandığımız birçok anlam Viktorya döneminden gelse de bizler daha fazla anlam arayışındayız. İnsanlar sadece Viktorya döneminde değil her zaman merak içinde. Bu da daha modern anlamların ortaya çıkmasını sağlıyor. Bence gün geçtikçe farklı anlamlar ve semboller de göreceğiz ama şimdilik bu kadar. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir