Çiçekler hakkında bilgiler

Bazılarınız bunları zaten biliyor olabilir bazılarınız ise öğrendiği zaman çok şaşırabilir. Bugün çiçekler hakkında kısa bir yazı ile ilginç ve eğlenceli gerçekler paylaşacağım. Çiçekler sadece güzel görünüşleri ve sağladıkları huzur hissi ile kalmıyor bunu artık hepimiz biliyoruz. Birçok faydalı çiçek var bunun yanı sıra tarihleri de oldukça güçlü. Çiçekler sahip oldukları geçmiş ile sizi şaşırtır. Bitkiler hakkında bilgiler edinmeye hevesli olduğunuzu düşünüyorsanız ve bu konuda bir meraka sahipseniz sizi daha fazla güzel bilgi için Çiçekler ve Bitkiler kategorime davet ediyor ve artık bu yazının ilginç ama eğlenceli gerçeklerine geçiyorum.

bitkiler hakkında ilginç bilgiler, bitkilerle ilgili ilginç bilgiler, çiçekler hakkında ilginç bilgiler, gül hakkında bilgi, gül hakkında bilgi kısa, ayçiçeği hakkında bilinmeyenler, çiçekler hakkında bilgiler, bitkiler hakkında bilgiler, gül hakkında bilgi, çiçeklerle ilgili bilgiler, çiçekler ile ilgili bilgiler

1. Gülün badem ve elmalar ile bağlantısı

Güller hakkında romantiklikten daha fazlası var. Bunlardan biri Gülgiller familyasında 91 cins ve 4.828 tür bulunması. Bu türler arasında belki de hiç aklınıza gelmeyecek meyveler var. Armut, elma, erik, kiraz, çilek, kayısı, şeftali, ahududu, yeni dünya ve badem gibi birçok yenilebilir meyve Gülgiller’den gelir. Aslında sadece meyveler değil bu familya içinde üvez ve alıç bile yer alıyor.

gülgiller, pembe gül, badem, beyaz gül resmi

2. Dünyanın en kokulu çiçeği: Titan Arum

İşte evde yetiştiremeyeceğiniz ya da zaten yetiştirmek istemeyeceğiniz bir çiçek. Titan Arum isimli bu bitki Ceset Çiçeği olarak adlandırılıyor. Bunun ana sebebi kokusunun çürümüş et gibi olması. Evet dünyanın en kokulu çiçeği kötü bir kokuya sahip… Bunu öğrendiğimde üzülmediğimi söyleyemeyeceğim. Sonuçta en kokulu çiçek için ister istemez biraz meraklı oluyorsunuz. Herneyse, bu yüzden leş çiçeği de diyorlar. Bu çiçek 3 metre boylarına kadar da büyüyor. Çiçeğin hayatta kalması için Tetrastigma isimli asmaya dayanması gerekiyormuş. Bu yüzden ne yazık ki sadece Endonezya ovalarında oluyormuş. Üzüldüm… Ayrıca kökü, yaprağı ya da gövdesi bulunmuyor bir de sadece 10 yılda bir çiçek açıyor.

Titan Arum, leş çiçeği, ceset çiçeği, Çiçekler hakkında bilgiler

3. Gökkuşağı gülü gerçek mi? Kaç renge sahip?

Bakıp hayır bu gerçekten yetişmiyor dediğimiz gökkuşağı gülleri aslında gerçekten var. Yani fotoğraflar ile oynama yapılmıyor ancak doğada da bu şekilde yetişmiyor. Su alımı yoluyla yapay bir şekilde üretiliyor. Gökkuşağı güllerini elde etmek için gül sapları farklı boyanmış renkli su kaplarına konulur ve gül bu renkleri çeker. Böylece rengarenk bir gülünüz oluyor. Hollanda gülleri renkleri daha iyi çekiyor. 7 farklı rengi taşır. Pembe, mavi, sarı, turuncu ve yeşil tonları var.

gökkuşağı gülü, Çiçekler hakkında bilgiler

4. Lale soğanı yenir mi? – Çiçekler hakkında bilgiler

II. Dünya Savaşı sırasında yiyecek bulamayan Hollandalılar lale soğanı tüketmiş. Etkileri ise baş dönmesi ve kusma olarak yansımış. Ölümcül olmasa bile lale soğanlarının zehirlidir.

17’nci yüzyılın ilk çeyreğinde Hollanda’da laleler inanılmaz pahalı satılmış. Onlar için lale altından bile daha değerliydi.

lale, lale soğanı, turuncu lale çiçeği

5. Karahindiba yabani bitki midir?

Karahindiba yabani bir ottur. Yabani ot diye düşünüldüğünde faydaları göz ardı edilebilir. Karahindiba çok iyi bir A ve C vitamini kaynağıdır. Sindirim kolaylaştırıcı ve kan temizleyici gibi birçok güzel özelliği vardır. Aynı zamanda kalsiyum ve potasyum da içerir.

Tüketmeden önce yeterli araştırmayı yapmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

karahindiba yabani mi?, Çiçekler hakkında bilgiler

6. Brokoli bir çiçektir – Çiçekler hakkında bilgiler

Bir çiçekçiden brokoli satın aldığınızı düşünebiliyor musunuz? Bu biraz garip olsa da evet aslında brokoli bir çiçektir. Çiçekleri açmadan hasat edilir ve sebze olarak satılır.

brokoli, brokoli çiçeği

6. Ortanca çiçeği asidik toprakta ne renk olur?

Ortanca çiçeği için seçtiğiniz toprak çiçeğin rengini belirliyor. Bunun olmasını sağlayan şey toprağın asitlik durumudur. Eğer nötr yada bazik toprak kullanırsanız çiçek pembe, asidik toprak kullanırsanız ortanca çiçeği mavi olacaktır.

mavi ortanca, ortanca toprağı

7. Ayçiçekler hayat kurtarır – Çiçekler hakkında bilgiler

Çernobil felaketinden kaynaklanan su kirliliğini temizlemek için ayçiçeğinin kökleri kullanılmış. Ayçiçek kökleri sudaki radyoaktiviteyi %95 oranlarında azaltmış.

Birçok insan bilsede ekstra olarak ayçiçeklerinin güneşi takip etmesini de ekleyeceğim. Güneş doğudan batıya doğru hareket ederken ayçiçekleri de sürekli olarak güneşi görecek şekilde yön değiştirirler.

ayçiçek, bulutlu dağ fotoğrafı, çiçek fotoğrafı, Çiçekler hakkında bilgiler

8. Dünyadaki ilk çiçek : Montsechia

Yaklaşık olarak 130 milyon yıl önce tatlı su altında yaşayan bu bitki çiçekli bir bitkidir. Fosilleri çok uzun süre önce keşfedilmesine rağmen çiçekli olarak kabul edilmediği için araştırılmamış. Daha sonra 2015 yılında yeniden değerlendirildiğinde gerçek ortaya çıkmış. Bilimsel bilgi edinmek isteyenler için Montsechia Vidalii yazımın linkini buraya ekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir