Çiçek alerjisi yaşayanlar için bahar ayları istenmedik konumuna düşüyor. Hazır bahar ayları gelmişken, biraz şu polenler hakkında konuşalım. İlkbahar ve yaz gibi yaşanan polen yoğunluğu alerjisi olanlar için hayatı zorlaştırıyor. Aslında bazı insanlar bütün yıl boyunca da alerjiden muzdarip oluyor. Bu durum çiçeklere, çiçek hediye etmeye ve çiçek hediye edilmesine karşı insanları zor durumda bırakıyor. Peki yok mudur alerjisi olanlar için rahatsız etmeyecek güzel çiçekler? Var. Hala eğlencesini çıkarabileceğiniz birkaç çiçek var.

Burun akıntılarından, hapşırıklardan uzak kalmanızı sağlayacak çiçekler bulunuyor. İşte sizin için alerjiye iyi gelen ev çiçekleri.

Çiçekler ve anlamları ya da bakımı kolay bitkiler ile yakından ilgiliyseniz birçok farklı çiçeğe ve hakkında çokça güzel bilgiye Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden ulaşabilirsiniz.

1. Açelya — Alerji Yapmayan Çiçekler

Çalıya benzeyen çiçekli uçları olan bitki türüdür. Tozlaşma sırasında böcekler sayesinde alerjisi olanlar için güvenilir bir durumda olur. Yani açelya çiçekleri genellikle havaya toz bırakmaz, gidip polenlerini kendiniz almanız gereklidir. Çünkü bu polenlerin oldukça yapışkan bir yapıları vardır.

Tabii her güzel şeyin kötü bir yanı vardır. Evet açelyalar alerji dostu çiçeklerdir ancak hem insanlar hem de evcil hayvanlar için zehirlidir.

Çiçek Alerjisi, ALERJİ YAPMAYAN ÇİÇEKLER, AÇELYA ÇİÇEĞİ

2. Karanfil — Alerji Dostu Çiçekler

Sınırlı ve az sayıda polen salınımı yapan karanfil çiçekleri alerjiyi minimumda tutmak için tercih edilebilecek güzel bir çiçektir. Tozlaşma yapabilmesi için arılara ihtiyaç duyar. Ayrıca dalından kesilen karanfiller bile uzun süre güzelliğini kaybetmez. Bu nedenle alerjisi olan birine güzel bir çiçek buketi hediye etmek için oldukça mantıklı bir seçimdir.

Çiçek Alerjisi, ALERJİ YAPMAYAN ÇİÇEKLER, karanfil

3. Begonya Bitkisi

Dünyanın her yerinde yetişebilen, bulunan birkaç çiçekten biridir. İlk 2 maddedeki çiçeklere göre biraz daha fazla polen çıkar. Çünkü begonyanın tozlaşma sürecinde böceklerin yanı sıra rüzgar da etkilidir. Dekorların bir numaralı bitkilerinden olan begonya aynı zamanda çok hafif ve güzel kokar.

Çiçek Alerjisi, ALERJİ YAPMAYAN ÇİÇEKLER,

4. Lale — Alerji Yapmıyor

Tozlaşma döneminde böceklere ihtiyaç duyan bir başka çiçekte laledir. Baharın en bilindik güzelliklerinden biridir. Rengarenk seçenekler sunar. Bu durumda da her bahçeye uyum sağlar. Alerjiye karşı olumlu sonuçlar bırakan bir diğer çiçektir.

ALERJİ YAPMAYAN ÇİÇEKLER, lale

5. Nergis Çiçekleri — Alerji Dostudur

İlkbahardaki en popüler çiçeklerden bir diğeri de nergistir. Pürüzsüz yaprakları ve mükemmel çiçekleri ile alerjisi olanların dostu bir bitkidir. Çok az sayıda polen üretir. Yere bakıyor gibi görünen çiçekleri bahçelerin odak noktası haline gelir. Çiçek aranjmanları için değil de daha çok ev ya da bahçe hediyesi olarak verilebilir. Alerjiye sahipseniz ve bir çiçek arayışındaysanız ilk sırada önereceğim çiçek nergistir.

nergis çiçeği

6. Süsen — İris Çiçekleri Zararsız Polenler Taşır

Yumuşak ve parlak lavanta çiçekleri. Benzersiz bir görünüm ile gelen bu çiçekler bulunduğu her alana hatrı sayılır bir etki bırakır. Yaprakları çok nadirdir. Aslında iris çiçeği çok fazla polen üretir ancak bu polenler yapraklarının arasında hapsolur. Tozlaşma süreci de çiçek solmaya başladığında olur. Eğer gerçekten çok daha fazla hassas bir alerjiye sahipseniz bu da sizin için önerimdir.

süsen, iris çiçeği

7. Orkide Alerjisi Çok Nadirdir

Son olarak muhteşem çiçeklerimden bu yazıda da bahsedeyim. Her yazıda kendine yer verdiriyor olması çok yönlü bir çiçek olduğunun kanıtı. Aslında orkideler çok fazla polen üreten bir çiçektir. Ancak bu polenler alerjik özellikler göstermez yani rahatsız edici değildir. Alerji ile alakalı olmasa da bitkinin gövdesinde bulunan özsuyun cildi tahriş ettiğini söylemek isterim.

orkide, alerji dostu çiçek

polen alerjisi, bahar alerjisi, çiçek alerjisi, bahar nezlesi, ilk bahar alerjisi, ilkbahar nezlesi, alerji yapmayan çiçekler, polensiz çiçekler, orkide alerji yapar mı, ev çiçekleri alerji yaparmı, alerjiye iyi gelen ev çiçekleri, polensiz bitkiler, çiçek önerileri, orkide çiçeği, karanfil, süsen bitkisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir