Ev Dizaynı,  Puanlı Öneriler

Bohem Tarz Ev — Evde bohem esintiler yakalamak için 17 puanlı madde

Bohem Tarz Ev

Dekorasyonda bohem esintiler, sanat ile yakından ilgili insanlar tarafından çok daha fazla kullanılır. Biraz sanatçı yönüne sahipseniz bu tarzı sevmeniz olası. Sanatın yanı sıra özgür bir ruha sahipseniz ve dekorasyonda doğallığı, kumaşları, desenleri ve kural tanımamayı seviyorsanız bu tarz tam size göre.

Söylediğim gibi bohem tarzda kurallar esnektir. Yani ne kadar desen ve renk kullanmak istiyorsanız kullanabilirsiniz. Bu stilin temel düşüncesi bu. Süslemek istediğiniz kadar süsleyin.

Diğer yandan rahatlık ön plana çıkıyor. Mobilyalar seçilirken rahatlığı ve dinlendirici özellikleri göz önünde tutuluyor. Ev içinde aranan şey dinlendirici bir atmosfer.

Bohem Tarz Ev

Eski ve kullanılmış mobilyalar burada tercih sebebi oluyor genel olarak. Ancak siz online olarak birçok mağazada aradığınız güzel desenleri olan rahat, bohem esintili mobilyalar bulabilirsiniz. Bu stilde alanda eğlenceli ve geleneksel olarak birlikte kullanılmayan desen ve dekorları bir arada kullanmak var.

Önemli bir bohem esintisi tercihi de duvar halıları. Duvarda hasır DIY dekorlar veya duvar halıları kullanmak en yaygın tercihlerden bir diğeri. Bunları yaparken eğer dokular, renkler ve desenler size çok gelecekse arka planda sade beyaz kullanarak denge sağlayabilirsiniz.

Bohem esintileri için bir kural olmasa da renkler konusunda yaygın kullanımlar mevcut. Biliyorsunuz ki dekorasyonda renklerin önemi büyük. Kullanılan her renk ortamda farklı duygulara yol verir. Bohem stilinde dinlendirici özellik ve rahatlık ön planda olduğundan burada daha metalik ve toprak renkleri gibi sıcak tonlar tercih diliyor genel olarak. En yaygın 5 renk şu şekilde;

  • Kahverengi
  • Yeşil
  • Doymuş Mor
  • Turuncu
  • Elektrik Mavisi
Bohem Tarz Ev

Alanınıza bohem stili taşımanın birçok yolu var ve bugün bunlardan bahsedeceğim. Yeni başlayanlar için birkaç dinlendirici unsuru maddeler halinde paylaşacağım ve puanlayacağım. Böylece en iyi yöntemi puanlamaya göre kafanızda oluşturabilirsiniz. En az 7 puanlık maddelere yer veriyorum eğer diğer yazılarımı da okumuşsanız bunu zaten biliyorsunuzdur. Düşük puandan yükseğe göre maddelere göz atabilirsiniz.

Eğlence Evi (7/10)

Yüksek tavanlar, boy aynaları ve geniş renk yelpazesi. Bohem esintisini eğlenceli bir tasarım olarak yansıtmak için dekore edilen alanda parlak renkler ve resimler kullanılıyor. Bohem içinde farklı şeyler denemenin normal olduğunu biliyoruz. Bir hasır mobilya kadar etkili olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden 7 alıyor.

Yemek Alanında Bohem Esintileri (7/10)

Yemek odası için rahat bir oturma alanı arayışımız gayet normal. Bohem stili de rahatlığa önem verdiği için yemek alanında bu tarzı kullanabiliriz. Dokulu mavi rahat sandalyeler ve oturma alanları, yemek alanına uygun duvar kağıtları ile stili burada kullanabilirsiniz. 7 puan vermemin sebebi ise canlı renkler ve fazla desen ile yemek alanını yakıştırmıyor olmam. Çünkü bu stil için kullanılan ana renklerin etkileri arasında iştah kapatıcı özellikler yer alıyor. Mavi Dekorasyon yazımda bundan bahsetmiştim.

Daha fazla örnek için;

Oymalı Ahşap Mobilya (8/10)

Bohem esintileri yakalamak için doğallıktan yana olmalısınız. Ahşap mobilyalar bunu karşılayabilir. Genelde şifoniyerler gibi mobilyalar simetrik şekilde oyularak tasarlanır ve kullanılır.

Daha fazla örnek için;

Bohem Tarz Ev Palmiye Esintisi (8/10)

İster oturma odası için ister banyo için olsun tropik esintiler bu tarz ile uyumlu çalışır. Duvar kağıtlarının ev içindeki bütün dengeyi değiştirebildiğini düşünüyorum. Bu yüzden doğru seçimler yaparak tropik bir ormanda gibi bile hissedebilirsiniz.

Bohem Tarz Ev Zengin Mor (8/10)

Mor, turuncu ve mavi bohemi yansıtan ana renkler. Bu renkleri birlikte kullanarak mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. Mor ve yeşil koltuklar ile odak noktası oluşturabilirsiniz. Renkler tercih meselesi olduğu için puan gidiyor.

Desen ile Birlikte Mavi (8/10)

Mavi kullanılan her alanı seviyorum. Desenli ve dokulu mavi odayı bir üst seviyeye taşıyabilir.

Bohem Banyo Tarzı (9/10)

Banyolarda bohem tarzını kullandığınızda bir hamamda gibi hissedebilirsiniz. Eğer bu klasikliği seviyorsanız sizin için mükemmel bir tercih olacak. Ayrıca bohem stilini banyoda kullanmak rahat ve sıcak bir alan oluşturmanızı sağlar.

Bohem Stil İçin Duvar Halıları (9/10)

Duvar halıları oturma odası gibi alanlarda daha küçük boyutları tercih edilirken yatak odasında daha büyükler kullanılıyor.

Jungalow Tarzı (9/10)

Jungle ve bungalow’un birleşimi ile oluşmuş bir kelime jungalow. Tabii ormandan anlayacağınız gibi bu tarzın en önemli ögesi bitkiler. Bu tarzı bohem esintisi için kullanmak gayet mantıklı çünkü jungalow içinde bol canlı renkler, eski mobilyalar ve farklı tarzları bir arada kullanmak yer alıyor. Daha ne kadar uyumlu olabilirdi ki? Bu tarzı merak ediyorsanız Jungalow Tarzı yazımı da okuyabilirsiniz.

Daha fazla örnek için;

Bohem Tarz Ev Yer Minderleri (9/10)

Yerdeki oturma minderleri bu tarz için zorunluluk gibi bir şey. En özlü unsurlardan biri olduğunu söylemek yersiz olmaz. 1 puanı kaybetmesinin sebebi ise uzun süreli rahatlık sağlamadığı düşüncem. Ne kadar süre bir yerleriniz ağrımadan yerde oturabilirsiniz ki.

Bohem Tarz Ev Asılı Bitkiler (9/10)

Doğallığı kucaklamak bu stili iyi yansıtıyor. Asılı olarak kullanabileceğiniz birçok ev bitkisi var. Örneğin eğrelti otları kullanılabilir. Bitkiler hava kalitesini de artırır ve böylece daha sağlıklı bir ortama sahip olursunuz.

Deve tabanı dediğimiz bitki ve yelken çiçeği çeşitli ışık ve sıcaklık seviyelerine dayanıklıdır.

Rattan ve Hasır Mobilya (10/10)

Öncelikle rattan mobilya hakkında bilgisi olmayanlar için küçük bir bilgilendirme yapayım. Rattan tropikal bölgelerde yetişen bir ağaçtır. Genelde bahçe mobilyaları için kullanılıyor. Son zamanlarda ise kullanım olarak pek tercih edilmiyor. Bunun sebebi dayanıklılığının düşük maliyetinin fazla olması. Rattan mobilyalar için artık plastik rattan ve enjeksiyon rattan malzemeleri kullanılıyor. Hem dayanıklılığı artıyor hem de maliyeti düşmüş oluyor. Hem de daha fazla ağaç kesilmemiş oluyor.

Gelelim bohem stili için kullanımına. Rattan mobilyalar ne kadar bahçe için kullanılsa da klasikliği açısından rafya ve hasır ile birlikte ev içinde de kullanılıyor. Açıkcası bohem denildiğinde benim aklıma gelen ilk şey hasır mobilyalar oluyor. Bu yüzden bu maddeye benden 10 puan gidiyor.

Bohem Tarz Ev Aydınlatmalar (10/10)

Alışkın olduğumuz bohem aydınlatma görüntüleri mumlar ve fenerlerden oluşuyor. Birden fazla fener ve mumu zeminde, masanızın üzerinde ve duvarlarınızda kullanın. Fener ve mumu kullanmanın davetkar bir etkisi oluyor evlerde. Sıcak bir his oluşturuyor. Bu yüzden de çok tercih ediliyor. Üstelik artık aradığınız her tasarımda mumluklar var. Çeşitli tasarımları bir arada kullanabilirsiniz. Mumları ve fenerleri çok sevdiğim ve bohem stile ciddi bir etkisi olduğunu düşündüğüm için bu maddeye 10 puan veriyorum.

Evdeki Asılı Sandalyeler (10/10)

Ev salıncakları ve mumları bir arada düşündüğünüzde bu maddeye neden direkt 10 puan yazdığımı anlayacaksınız. Belki de en sevdiğim dekorasyon görüntülerinde bu salıncak yer alıyor.

Daha fazla örnek için;

Bohem Yatak Örtüleri (10/10)

Bu stile uygun bir yatak odası için sadece bohem tarzı yatak örtülerini kullanmanız bile yetiyor. Etkisi böyleyken puanı düşük olamazdı. Bu tarzdaki yataklar genelde rahat oluyor. Dokular ve ayrıntılı desenler bu yatak örtüleri için olmazsa olmaz.

Bohem Tarz Ev İçinde Hikayeli Eşyalar (10/10)

Bohem tarzı odanızı ailenizden yadigar eşyalar, seyahatlerden aldığınız anısı olan nesneler ya da el yapımı eşyalarla dekore edin. Kullandığınız her dekor bir anıyı anımsatmalı. Genel olarak maksimalist bir düşünce olsa bile bu odayı şık ve göz alıcı hale getirebilirsiniz. Bunun için süslü bir avize ya da altın çerçeveli bir ayna kullanın. Tabii anısı olan eski eşyalar tercih etmeniz önemli. Bir alanı güzelleştiren önemli özelliklerden biri oradaki anılardır diye düşünüyorum. Bu yüzden bohem esintisini kullanmak için güzel bir yöntem. 10 puanı alması haksızlık olmaz gibi.

Bohem Battaniyesi (10/10)

Ev içinde beğendiğim birçok şey var ve hangi tarzda olursa olsun uyumu iyi olan şeylerden biri battaniyeler. Belki sonbahar ve kışı çok sevdiğim için üzerimde etkisi büyük ama yumuşak bir battaniyenin her zaman ulaşılabilir alanda olması sıcak bir dekor için gerekli. Sıcak ve samimi aynı zamanda da bu stilde aranan desen fazlalığı için kullanışlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.