Bitki dünyası ile ilgili Guinness rekorları neler?

Çiçekler ve bitkiler hayatın pozitif tarafını ortaya çıkaran, yaşamın güzel enerjisini üzerinde taşıyan muhteşem varlıklardır. Sadece görüntü olarak değil aynı zamanda birçok faydayı da bize sunuyorlar. Bitkilerden gelen tedaviler, çiçeklerden gelen tatlar bu dünyayı daha güzel bir yer haline getiriyor.

Güzelliği ve etkileyiciliğinin yanı sıra bazen düzensiz ve ilginç bir versiyonu ile de karşılaşabiliyoruz. Tabii bunların çoğunda insanlar etkili oluyor. Çiçekler ve bitkiler ile ilgili doğallığı bozulan, insan yapımı Guinness Dünya Rekorlarından oluşan bir seçkiye bakacağız. Bunlardan en etkileyicileri sizce hangileri?

Çiçekler ve anlamları ile yakından ilgiliyseniz birçok farklı çiçeğe ve hakkında çokça güzel bilgiye Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Bitki Dünyası ile İlgili Guinness Dünya Rekorları

1. Dünyanın En Uzun Çiçek Halısı

Çin’in Kaifeng şehrinde gerçekleşen bu rekorda çok renkli çiçeklerden oluşan bir halı tasarımı var. Tam olarak 2011 m ölçüsünde bir çiçek halı yaptılar. Bu rekordan önce Meksika’da 2010 yılında 1916m uzunluğunda bir çiçek halı ile rekorlara geçmiş. Ekstra olarak Dubai’de 22 Kasım 2019’da çiçeklerin taç yaprağı kullanılarak bir halı yapıldı. Bu halı 5360 m² uzunluğundaydı.

dünya rekoru en büyük çiçek halısı

2. Guinness’e Girmiş Dünyanın En Büyük Düğün Buketi

500 adet gül, 400 karanfil, 340 çöven (Gypsophila), 200 tane papatya, 60 zambak dahil olmak üzere dünyanın en büyük düğün buketinde 1500 adet çiçek var. Yaklaşık olarak 92kg ağırlığında, 60 metreden daha uzun bir düğün buketidir. Bu buketi taşımak için düğünde 79 tane nedime ve 47 sağdıç varmış. Bu düğün 16 Ağustos 2003 yılında Kanada’da gerçekleşti.

gelin buketi, çiçek buketi, bitki dünyası

3. Dünyanın En Ağır Çileği

Dünyanın en büyük çileği sizce doğal olarak mı yetişmiştir? Kesinlikle hayır cevabını duyuyorum. Ama bir şekilde doğal diyebiliriz. Japonya’da 250 gramdan daha ağır bir çilek yetiştirildi. İlk olarak bu rekor kitaba geçti daha sonra 12 Şubat 2021 yılında İsrail’de 289 gramlık bir çilek daha raporland. Bu çilek 18cm uzunluğunda, 4cm kalınlığındaydı. Bir meyveden daha çok sanat eseri gibi duruyor. Bu çilek sizde olsa yer miydiniz? Ya da insanlara göstermek için saklar mıydınız?

dünya rekoru çilek

4. Tek Sapta En Çok Çiçek Açan Krizantem — Bitki Dünyası

Krizantem (Kasımpatı), birçok farklı çeşidi olan muhteşem bir çiçektir. Bu güzel görüntüsü sayesinde Yunan dilinde altın çiçek olarak bilinir. Yani hayran olmak için harika bir çiçektir. Guinness rekorlar kitabına girmeyi Japonya’nın Osaka kentinde başarmıştır. Tek bir sapta en çok çiçek açarak dünya rekoru kıran Kasımpatı, tam olarak 4351 çiçekliydi. Ayrıca 4.5m uzunluğunda ve 2.2m genişliğinde bir çiçekti.

chrysanthemum, krizantem

5. Dünyanın En Ağır Soğanı

Guinness rekorlarına geçen bu soğan tam 8.5 kg ağırlığında. Yani tombul bir evcil hayvanınız varsa muhtemelen ondan daha ağır bir soğan bu. 8 kilogramlık soğanı Tony Glover 2014 yılında İngiltere’de tanıttı. Tony Glover yıllardır soğan yetiştiriciliği ile uğraşıyor.

6. Dünyanın En Ağır Patlıcanı

Peter Glazebrook, 23 Eylül 2021 yılında 3.12 kg’lık patlıcanı tanıttı. Peter Glazebrook İngiltere’nin en başarılı dev sebze yetiştiricelerinden biridir. Aslında daha önceki en büyük soğan rekorunu da kendisi 8.2 kg’lık soğan ile kırmıştı.

7. Guinness’e Giren En Uzun Ayçiçeği

28 Ağustos 2014’te Almanya’da kırılan bu rekorda Ayçiçeği tam olarak 9.17m uzunluğundaydı. Hans-Peter Schiffer uzun süredir ayçiçeği yetiştiriciliği ile uğraşıyor. Bundan önceki diğer 2 en uzun ayçiçeği rekorlarını da Hans-Peter Schiffer kırmıştır.

ayçiçeği, bitki dünyası
bitki dünyası

8. Dünyanın İlk Biyolüminesan Çiçeği — Bitki Dünyası

Dünyanın ilk başarılı biyolüminesan çiçeğini Profesör Chia Tet Fatt, Singapur’da yapmıştır. Çiçek üretmeyi “bu çiçekler sanki başka bir gezegenden gelmiş” boyutlarına çıkarmış. Şu anda bu çiçekler yaygın olarak kullanılsa da o zamanlar rekor kitabına giren ilk biyolüminesan çiçek olması durumu hayli çekici kılıyor.

Dünyanın İlk Biyolüminesan Çiçeği, biyolüminans, — Bitki Dünyası

9. En Eski Çiçekli Bitki — Bitki Dünyası

Bilim insanları bu zamana kadar keşfedilmiş en eski tarihli çiçekli bitkinin fosillerini 3 Mayıs 2002’de keşfettiklerini duyurdu. Bu çiçekli bitkiyi “Archaefructus sinensis” (Çin’den gelen antik meyve) olarak adlandırdılar. Yaşının en az 125 milyon olduğu ve muhtemelen dünyadaki tüm çiçekli bitkilerin atası olduğu düşünülüyor. Aslında bu çiçek daha önce 140 milyon yaşında olarak kayıtlara geçti. Ancak yenilenen araştırmalar sonucu 125 milyon yıllık bir geçmişi olduğu bulundu. Bu bitkiye yakın yaşayan en eski bitkilerden biri de Nilüfer. Çünkü Nilüfer’de antik bir bitkidir ve sular üzerinde yaşaması uzun zamanlar hayatımızda olmasını destekler.

Bu keşif Sience dergisinde David Dilcher, Ge Sun ve Çin’deki Jilin Üniversitesi’nden diğer meslektaşları ile birlikte bir makalede yayınladılar.

(Görseller temsilidir.)

dünyanın en büyük çiçeği, dünyanın en ağır çiçeği, dünyanın en kokulu çiçeği, dünyanın en büyük bitkileri, bitki dünyası, çiçekler hakkında, çiçekler ile ilgili bilgiler, bitkiler ve çiçekler hakkında bilgi, guinness, dünya rekorlari, guinness dünya rekorları, guinness rekorları, çiçek halısı, düğün buketi, dünyanın enleri, dünyanın en uzun çiçeği, dünyanın enleri ilginç bilgiler, biyolüminesans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir