Çiçekler ve Bitkiler

Çok bilinmeyen çiçekler ve anlamları — Çiçek buketini sıradanlıktan koru!

Bilinmeyen çiçekler ve anlamları

Bir çiçek buketi için muhtemel beklenti güller, orkide ya da papatyalar olabilir. Peki beklentiyi bozmak sana ne kazandırır? Burada olumlu sonuçlardan başka bir cevap yok aslında. Araya farklı çiçekler katmak daha fazla özen, sıradanlığı ortadan kaldırma ve özel hissettirme dışında bir anlama gelmez. Bunun için normalin dışındaki çiçeklerden buketlere katma fikri hiç kötü değil. Tabi çiçekleri kullanırken taşıdıkları anlamları da bilmek lazım. Yoksa güzel bir amaçla yaptığınız şey kötü ifadeler taşır. Bunu en basit sarı güllerin ayrılık anlamına gelmesiyle açıklayabilirim. Bu yazıda size 8 az bilinen bitki ve çiçek sunacağım. Ayrıca anlamlarını da okuyarak belki de çok para harcayacağınız hediyenizi, farklı anlamlara çekilmekten kurtarabilirsiniz.

Çiçekler sadece güzel anlamlar taşımıyor. Bunların farklı sebepleri olsa da bulunduğu ortam, şekli ya da dönemsel durumlar çiçeklere anlam katıyor. Bakalım iyisiyle kötüsüyle az bilinen 8 çiçeğimiz ne anlamlara geliyor?

Çiçekler ve anlamları yazımdan çok bilinen çiçeklere de göz atabilirsiniz.

1. Asphodel çiçeği anlamı

Beklenmedik bir anlam değil aslında. Asphodel çiçekleri Yunan mitolojisinden geliyor. Ölü ruhların bulunduğuna inandıkları yeraltı dünyasının bir bölümünü Asphodel çayırları oluşturuyor. Aslında yeraltı dünyasının güneş görmeyen kötü bir yer olduğu düşünülse de buradaki çayırlar bu düşünceyi kırıyor. İşte bu çayırlarda Asphodel çiçekleri yetişiyor. Bu yüzden çiçek ölümün çiçeği olarak biliniyor ve pişmanlıkların ölüme kadar süreceği mesajını taşıyor.

Asphodel, Bilinmeyen çiçekler ve anlamları

2. Solucan otu anlamı

Asya ve Avrupa’da ılıman bölgelerde yetişen solucan otu sevdiğiniz birine hediye edemeyeceğiniz bir anlam taşıyor. Düşmanlık ve görmeye dayanamıyorum anlamları taşıdığı düşünülüyor.

Bilinmeyen çiçekler ve anlamları, sarı ot, solucan otu

3. Sempervivum anlamı – Canlılık

Anlamlar sadece çiçeklerle sınırlı değil. Bitkiler genel olarak bir anlam taşır. Sempervivum birine hoşgeldin demenize yardımcı olan bir bitkidir. Canlılık anlamı pozitif enerji, pozitif düşünceleri yaymaktan gelir.

Bilinmeyen çiçekler ve anlamları

4. Lobelya çiçeği anlamı

Bu güzel mavi çiçekleri belki de birçok kez gördünüz ama ismini bilmiyorsunuz. Evet az bilinmesi sadece isminden değil aynı zamanda anlamından da geliyor. Çiçeğe bakıp görüntüsünden dolayı güzel bir anlam bekliyor olabilirsiniz ancak bu çiçekler kötü niyeti temsil ediyor. Minik mavi çiçekleri bir bukete ekletmeden önce bunu bilmek yerinde bir tercih olur…

mavi çiçek, Bilinmeyen çiçekler ve anlamları, lobelya

5. Hanım Düğmesi çiçeği

Bir süs bitkisi olarak geçen Hanım Düğmesi çiçeğini sadece süs olarak geçemeyiz. Bilinen şifaları da oldukça çok. Çiçek hediye etmede, bu tatlı mor düğmeye benzeyen çiçekler güzel bir seçimdir. Şu sıralar gelin buketlerinde de popüler. Kurutulmuş halleri, bukete en çok yakışan çiçekler arasında kullanıldıklarında mükemmel görünür.

düğme çiçeği, hanım düğmesi, mor çiçek, Bilinmeyen çiçekler ve anlamları

6. Hayalet Orkide çiçeği – Masumiyet

Boyut olarak biraz büyük olsa da orkidenin zerafeti değişmiyor. Anlam olarak masumiyet, nadirlik ve saf sevgiyi temsil ediyor. Sevdiğiniz insanlar için en zarif çiçek tercihlerinden biri çünkü birine benim için nadir bulunan bir insansın demekle aynı kapıya çıkıyor. Nadir olmasının yanı sıra bu çiçeğin yaprakları da yok. Yapraklara sahip olmadığından bu şekilde kökleri ile fotosentez yapıyor. İşte ekstra bir anlam daha… Ayrıca dekoratif bir orkide arayışındaysanız bu türünü tercih edebilirsiniz.

7. Juliet Gül – Heves, Gurur

Az bilinen çiçekler arasında bir gül görmeyi beeklemiyor olabilirsiniz. Ancak bu gül sadece dünyanın en nadir çiçeklerinden biri değil aynı zamanda en pahalı çiçeklerinden biridir. Bunun sebebi ise ekiminin 15 yıl sürmesidir. Rengi tatlı şeftali tonlarındadır ve nadirliği ile birleştiğinde görüntüsüyle dünyanın en güzel çiçeklerinden biridir.

turuncu gül, juliet gül, Bilinmeyen çiçekler ve anlamları
Georges Seguin (Okki), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

8. Ateş Lalesi çiçeği anlamı – Hayranlık

Bazı yetiştiği yerlerde nesli tükenmekte olan bu çiçekler çok nadir olmasa da az bilinenler arasındadır. Bu gösterişli çiçekler alevlere benzeyen turuncu, kırmızı ve sarı renklerinden oluşuyor. Aslında az bilinmesinin bir sebebi bu çiçeklerin zehirli olmasıdır. Cilt tahrişini önlemek için dikkatli kullanılmalıdır.

ateş lalesi, sarı kırmızı çiçek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.