Beyaz Gül Anlamı

Eski Yunan zamanından bugünlere kadar çiçeklerin bizlere bir şeyler anlattığına inanıyoruz. Tüm çiçeklerde ve çiçek renklerinde anlamlar var. Beyaz gülün anlamı da kendi şeklinden ve yapraklarının güzel görüntüsünden geliyor. Bakalım beyaz gül ne anlama geliyor? Birine beyaz gül hediye etmek ne anlama geliyor?

Çiçekler hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilmek için Bitkiler kategorisini ziyaret etmeyi unutmayın. 🙂


Beyaz gül anlamı nedir?

Beyaz gül vermek ne anlama geliyor? Çiçeklere duygusal değer yüklenmeye başlandığında yani en başlarda kırmızının yerine beyaz güller aşkı temsil ediyordu. Ancak artık tutkuyu ve aşkı kırmızı güller temsil ediyor.

Düğünlerin eşsiz güzellikleri beyaz güller;

  • masumiyeti,
  • saflığı,
  • sadakati,
  • samimiyeti,
  • huzuru ve
  • sonsuz sevgiyi temsil eder.

Düğünlerde kullanmak için daha iyi bir çiçek seçimi olamazdı diye düşünüyorum. Tabi bu düşüncenin ortaya çıkışı bugünden çok çok öncesine dayanıyor.


beyaz gül anlamı

Gelin buketlerinde beyaz güllerin kullanımı ilk olarak Victoria devrinde ortaya çıkmıştır. Bunun amacı aşk hayatında ömür boyu mutluluk ve huzuru beyaz güllerin temsil etmesini istemeleriydi… ve günümüzde bu anlamda kullanılmaya devam ediyor.

EĞLENCELİ GERÇEKLER

Sadece gelin buketleri için değil hem düğün organizasyonunda süslemeler hem de gelin buketinde kullanılıyor. Beyaz güllerin düğünde kullanılması gelin ve damat arasındaki sonsuz sevgi, gerçek saygı ve saflığı temsil ediyor.

Bu çiçekler sadece sonsuz sevgiyi temsil etmiyor. Beyaz güller aynı zamanda “seni düşünüyorum” demenin kolay bir yoludur. Oturup onu düşünmek değil de değerli olduğunu belirtmek, saygı ve hatırlama gibi anlamları var. Yani bir kişinin bir başka kişiye beyaz gül vermesi onun yanında kendini iyi hissettiğini, ondan yana olan memnuniyetini temsil ediyor. Bu nedenden ötürü hasta olan sevdiklerimize ya da kayıp ve üzüntü yaşamış tanıdıklarımıza vermek için güzel bir jest çiçeği olarak kabul ediliyor.

Üzücü kayıp anları… Cenazesi olan insanlara beyaz güller hediye etmek onlara umut ve saygı göstergesidir. Aynı zamanda beyaz gülün cennet vaadini sembolize etmesi bu tercihi daha mantıklı hale getirir. Beyaz güller tercihinin en uygun olduğu zamanlar;

  • Düğünler
  • Mezuniyetler
  • Cenazeler

Yani beyaz güller yeni başlangıçların ve vedaların ortak çiçeğidir…


Beyaz güllerin güzel taç yaprakları farklı sayılarda görülür. Örneğin bazı beyaz güllerde sadece 4 yaprak varken bazılarında bu sayı 45’i bulabilir.

EĞLENCELİ GERÇEKLER

Beyaz gül kokuyor mu?

Bilim insanlarının araştırmalarına göre güller 17 tür farklı çiçek ile benzer kokuya sahip. Ancak ilk başta gül kokusunu başka kokular ile karıştırmak zor. Diğer gül renkleri gibi beyaz güllerin de çarpıcı bir kokusu var. Beyaz gül kokusunda birçok parfüm, esans ve oda spreyi popüler olarak tüketiliyor.


Beyaz gül çeşidi 3000’den daha fazladır. Bunların hepsi aynı zamanda, Nisan-Mayıs ayları arasında çiçek açıyor.

EĞLENCELİ GERÇEKLER

Tek Bir Beyaz Gül Vermek Ne Anlama Gelir?

Bir buket halinde değil de bir tanesi ile derdini anlatmak gerçekten daha başarılıdır. Düşününce bir adet gül ile daha ciddi bir konuşma yapabilirsiniz gibi geliyor. Bir adet beyaz gül vermek güçlü bir izlenim yapmanızı sağlar. Umut, derin bir saygı ve sevgi mesajını taşır. Aynı zamanda bu durumun yarattığı alçakgönüllü yaklaşımdan etkilenilir. Tek bir gül verilmesindeki niyet dürüstlük, güçlü saygı ve gerçek sevgi bağıdır.


yağmurlu gül resmi

Barışın beyaz güller ile ilişkilendirilmesi herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ama beyaz güllere “Barışın Gülü” diyen milyonlarca insan olduğunu biliyor muydunuz?

EĞLENCELİ GERÇEKLER

beyaz gül anlamı, beyaz gül anlamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir