Banyoda Yetişen Bitkiler

Bitkiler söz konusu olduğunda artık odaların yerini banyolar devraldı ve yeni bir trend olarak bitkiler banyolara dağıldı. Banyonuza bitki eklemek sizi cidden kendi evinizde bir tatile çıkmış gibi hissettirir. Banyonuz aslında birçok bitkinin yaşama alanı için en uygun yerdir. Hatta yılan bitkileri ve keman yaprağı incirleri gibi popüler bitkiler için mükemmel bir alandır. Birçok bitkinin en iyi yaşam alanı olarak bile sayılabilir çünkü nem bitkiler için en iyi yaşamı sağlar.

İster güzel doğal gün ışığı ile dolu bir banyonuz olsun ister daha karanlık. Her ikisi için de ayrı ayrı güzel bitki seçenekleri var. Bu listede tüm ışık seviyeleri için bitki çeşitleri var. Banyonuza yerleştirebileceğiniz en iyi ev bitkilerinden bazılarını listeledim. Bu nemi seven bitkiler arasından banyonuza doğru bitkiyi seçmeye geçebilirsiniz.

banyo bitkileri

Bitkiler evinizi her zaman doğal yaşam alanına çevirir. Bakımı kolay bitkilerden burçlarınıza uygun bitki seçimlerine kadar her türlü bitki önerisine Ev Bitkileri kategorisinden ulaşabilirsiniz.

1. Pothos (Salon Sarmaşığı)

Kolay bakımlı bir bitkiye kimse karşı koyamaz. Pothos, daha fazla nemli olan ortamlarda en iyi gelişimini göstereceği için banyolar için mükemmel bir bitki seçimi oluyor.

Banyoda Yetişen Bitkiler, pothos

2. Dua Çiçeği

Çarpıcı yapraklara sahip olan Calathea bitkisi orta ışıkta ve nemli bir ortamda gelişir. Bu bakım koşulları onun için en iyisidir. Bu yüzden banyonuzun ortamı bu bitkinin yaşamını sürdürmesine yardımcı olacak ve güzel yaprakları banyonuza hayat verecek.

banyoda yetişen bitkiler

3. Yılan Bitkisi

Güzel görünümü ve kolay bakımı ile bitki profesyonellerinden geri kalmayacaksınız. Bu bitki her türlü nem seviyesinde gelişirken, hem düşük hem de parlak ışıkta kendini gösterebilir.

yılan bitkisi

4. Alocasia

Parlak ya da dolaylı ışık bu bitki için harika olur. Daha karanlık bir banyoya sahipseniz orada kendini iyi geliştiremez. Düzenli olarak buğulanmayı bu bitkiler çok ever. Nem ile büyümek bu yüzden onu mutlu edecek.

alocasia bitki

5. Hava Bitkisi

Adın sizi aldatmasına izin vermeyin; bu güzel bitkilerin iyi gelişmesi için havada asılı kalmaktan daha fazlasına ihtiyaçları var. Düzenli sulama ve parlak ya da dolaylı ışık bu bitki için mükemmeldir. Yüksek nem ya da orta nemi severler. Karanlık banyolar için uyumsuz kalabilir. Banyo pencere önü için kullanabilirsiniz.

hava bitkileri

6. Deve Tabanı – Banyoda Yetişen Bitkiler

İkonik yapraklarıyla Deve Tabanı bitkisi her zaman çarpıcı bir görsel sağlar. Banyo dahil olmak üzere birçok ortamda kolayca gelişir. Ancak banyonuz daha fazla ışık alıyorsa en iyi gelişimini o şekilde gösterir. Parlak ışık olmasa bile gelişir, her türlü nem düzeyi ile başa çıkabilir.

deve tabanı

7. Karpuz Begonya – Banyoda Yetişen Bitkiler

Nemi seven bir başka bitki olan karpuz begonya, orta ila parlak ve dolaylı ışık ile birlikte ılık sıcaklıkları ve bol nem hoşuna gider, en iyi gelişimini gösterir. Bol buğulu bir banyoda gayet mutlu olacaktır.

karpuz begonya

8. Bambu – Banyoda Yetişen Bitkiler

Bambu aslında suda yetişen bir bitkidir ve banyonuza ciddi anlamda spa titreşimleri verir. Çok az bakım gerektirir ve düşük ışıkta harika bir şekilde büyür. Bu nedenle belki de banyolar için en mantıklı seçimdir. Eğer banyonuz parlak ışık alıyorsa endişelenmeyin, parlak ışıkla bile başarılı bir şekilde büyüyor.

9. Telgraf Çiçeği (Tradescantia Zebrina)

Bu mor yapraklı bitki banyoda sadece mükemmel bir görüntü sağlamaz aynı zamanda gelişmesi oldukça garantili bir bitkidir. Yüksek nem seviyeleri onu her zaman mutlu eder.

Banyoda Yetişen Bitkiler, Telgraf Çiçeği

10. Kurdele Çiçeği

Parlak ışığı tercih ederler ama bu düşük ışıkta mutlu bir şekilde büyümeyeceği anlamına gelmiyor. Az nem ile baş çıkabilirler fakat yüksek nemli bir ortamda olmayı tercih ederler. Tavandan asılı bir kurdele çiçeği ile banyonuz mükemmel görünecek. Çok hızlı gelişeceği için arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.

kurdele çiçeği

11. Antoryum

Bu bitki özellikle baharın en gözde bitkilerinden biridir. Muhteşem gövdesi, mumsu ve kalp şeklinde çiçekleriyle tanınır. İyi bir aydınlatmaya ihtiyaç duyacağı için daha karanlık banyolarda tercih edilmemelidir. Yüksek nem seviyeleri ve parlak ya da dolaylı güzel bir ışık ile başarılı bir şekilde gelişir.

  • Çok nemli ya da çok kuru olduğunu anlayabileceğiniz birkaç yöntem var. Eğer uçlar sarı olmaya başlamışsa muhtemelen çok nem almıştır. Kahverengi uçlar ise kuru kaldığını gösterir.
antoryum

12. Kuş Yuvası Eğreltiotu (Asplenium Nidus)

Eğreltiotları banyolar için mükemmel seçim olarak görülüyor çünkü düşük ışık seviyelerinde bu bitki ile daha iyi sonuçlar elde edebiliyoruz. Yeşillikler ile loş bir banyoyu aydınlatmak için yaratılmış resmen. Aynı zamanda düşük nem seviyelerine tolerans gösterebilir. Çok nemli ortamda daha iyi sonuçlar görebilirsiniz.

Banyoda Yetişen Bitkiler, Eğreltiotu

13. Draçena – Banyoda Yetişen Bitkiler

Bu bitki için yüksek nem önemlidir. Bu yüzden banyo onlar için mükemmel bir yerdir. Ayrıca eğreltiotu gibi bu bitki de düşük ışığı tolere eder. Ancak parlak ışıkta daha iyi sonuç alırsınız.

14. Barış Zambağı

Bu güzel çiçekli bitki banyonuz için aslında tropikal bir seçim olur. Çiçek açabilmesi için bol miktarda ışık alması gerekir. Toprağı nemli tutmalı ve ayrıca çok ıslak olmamasına özen göstermelisiniz. Kuru bırakırsanız oldukça belirgin bir şekilde solacaktır. Bu durumda üzülmeyin, sulamasını düzenlerseniz kendine gelecektir.

barış zambağı

15. Ananasgiller (Bromeliad)

Bu eşsiz renkteki bitkiler ne parlak ışığı ne de karanlık bir ortamı severler. Onlar için dolaylı ve orta seviyede bir ışık olmalı. Eğer penceresiz ya da gün ışığını sızdırmayan bir banyonuz varsa, bu bitkileri oradan uzak tutmalısınız Nemli kalmayı tercih ederler. Bol buharlı bir banyo onun için mükemmel bir yaşama alanı oluşturur.

ananas çiçeği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir