Arka bahçe düzenlemesi tam anlamı ile mükemmel bir aktivitedir. Eğer açık havada olmayı seviyorsanız, düzenleme yaparken yorgunluğunuzu unutturacak kadar eğlenebilirsiniz. Arka bahçe dekorasyonu evi kişiselleştirmenin en iyi yollarından biri çünkü burada istediğiniz her tarzı yaşatabilirsiniz. Eğer rustik bir tarzda ilerlemek istiyorsanız bunun için hiçbir engel yok. Fransız teması, bohem ya da İtalyan bahçeleri. Burada önemli olan bahçenizi ne amaçla kullanmak istediğinizi seçmek.

Bahçe Düzenlemesi

Bir oyun alanına sahip ya da küçük bir havuzlu bahçe mi istiyorsunuz yoksa arkadaşlarınız veya aileniz ile sakin yaz akşamlarını geçireceğiniz bir bahçe mi? Her alanın bir bölümü var ve bunların amaçları da farklı. Bu kararı verdikten sonra bir bakalım arka bahçe düzenlemesi için neler yapabiliriz. Bahçe bitkileri ya da klasik seçenekleri pek bulamayabilirsiniz. Bu yazıda bahçe salıncağı, bahçe mobilyaları, bahçe çiçekleri ve bahçe aydınlatmaları için bir kaç güzel fikir bulabilirsiniz.

Ayrıca bahçe yanında balkon ve teras dekorasyonu için güzel fikirlere buradan ulaşabilirsiniz.

Bahçe Düzenleme: Her Şeyi Yapabilen Çalışma Tezgahı

Bu seçenek, bahçede misafirleriniz ile birlikte yemek yapmayı ve yemeyi seviyorsanız kesinlikle işinize yarayacak. Ya da bahçe çiçekleri ile yakından ilgiliyseniz bahçe aletleri, boş sulama kapları ve kutular için depolama alanı olarak kullanabileceğiniz bir seçenek.

Nasıl yapılır? Bunu kolayca kendiniz yapabilirsiniz. Eğer kullanmadığınız bir ahşap masa ya da çalışma tezgahınız varsa bahçenizde yeniden kullanım için onarabilirsiniz. Ahşabı boyamak kolaydır bu yüzden yenileme için yapabileceğiniz şey bir kat boyamak ve kurumasını beklemek. Bunu yapmak hem faydalı hem de eğlenceli olur. Eğer böyle bir masanız yoksa satın alabilirsiniz. Bu tezgahı bir bar arabasına ya da servis istasyonuna çevirip kullanabilirsiniz.

Bahçe Düzenleme İçin Küre ve Dize Işıklar

Dize ışık kullanmanın bir çok artısını görebilirsiniz. Bunlardan biri ayakta duran ışıklandırma kullanmak yerine dize ışık kullandığınızda alandan tasarruf edebilirsiniz. Özellikle çok geniş olmayan bir bahçeniz ya da terasınız varsa her alanı iyi değerlendirmek ve kalabalık görüntüye engel olmak gerekir.

Diğer bir artısı ise dize ışıkların tersine ayakta duran ışıklandırmanın her tarafı aydınlatmaması. Bahçe aydınlatmasında dize ışıklar bir taraftan diğer tarafa ışığı yayarak alanı rahat hissettirir. Küre ışıklar birkaç sene önce Instagram fotoğrafları içindi ama artık yaygın olarak kullanıldığını görebiliriz. Etkisi azalmıyor ve her yerde kullanılıyor.

Bahçe Duvarı Boş Alanları

Mahremiyet ve başka konular için bir bahçe duvarı inşa etmeyi düşünebilirsiniz. Bu duvar çitlerden, ağaçlardan, ahşaptan ya da tuğlalardan olabilir. En iyi sonucu yine organik yollardan alabiliriz çünkü sonuçta burası bizim bahçemiz ve tuğla ya da beton görüntüsünün çok istendiğini söyleyemem. Bu konuda kendi düşüncem Shiplap duvar kullanmak. Bence bahçeye en yakışan kaplamalardan biri.

Tabii bu duvarı yapıp boş bırakmak istemeyebilirsiniz. Özellikle çiçekleri sergilemek için dikey raflar kullanabilirsiniz bu duvar üzerinde. Bu sadece çiçekler için değil, küçük bir alanınız varsa, bu duvarı depolama olarak da kullanabilirsiniz. Katlanabilir bir raf monte ederek atıştırmalıkları, içecekleri, dekoratif eşyalarınızı ya da bahçe malzemelerini koyabilirsiniz.

Gezen Bar Arabası

Bu da ilk seçenekteki arka bahçe düzenleme için kullandığımız çalışma tezgahına benziyor. Farkı bu tezgahın gezebiliyor olması. Doğru yapıldığı zaman bu tezgah arabaları nihai içecek istasyonu haline gelebilir. Burada kullanacağınız soğutucular ile içeceklerinizi her zaman ulaşılabilir ve taze saklayacaksınız.

Bahçe Tabure Soğutucusu

Eğer soğutuculu bir bar arabanız yoksa kolay yoldan çözebileceğiniz bir yol daha var. Bu soğutucuyu hazırlarken bilmeniz gereken şey ise normal buz küpleri yerine su balonları ile hazırladığınız buzlar size daha çok zaman kazandıracaktır. Normal buzlar su balonundakilere göre daha erken erir.

Kendi Ateş Çukurunu Yap

Ateş çukurları özellikle sahile yakın bir yerdeyseniz çok davetkar görünür. Üstelik bunu kolayca hazırlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan şey birkaç kaldırım taşı. Metal sandalyeler ve saksı bitkiler kullanmak alana uyumlu olacaktır.

Pencere Önü Rafı

İşte bahçe için en sevdiğim maddelerden biri. Mutfakta büyük camları ve manzarasının bahçe olmasını seviyorum. Bu pencereyi daha işlevsel hale getirebilirsiniz. Tamamen kendi yapımınız bir dekora sahip olacaksınız. Yapmanız gereken tek şey pencerenizin dışına bir ahşap raf eklemek ve orada hava koşullarına uygun tabureler kullanmak. Desenli tente eklentisi yaparak daha şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Film Geceleri

Güzel bir bahçe düzenlemesi yapıyorsunuz ve bu akşamları arkadaşlarınız ile film izlemeden geçirmek istemezsiniz. Dize ışıklar altında rahat bahçe mobilyalar, puflar ile ya da temiz çimler üzerinde en sevdiğiniz filmi izlemek için bahçe duvarınıza çıkarılabilir bir beyaz perde monte edin. Bu anı ve bahçenizi sevdikleriniz ile güzelleştirin.

Bahçede Su

Doğayı seviyorsanız bahçenizde hareketli suyun sesi sizi mutlu edecek. Bunu kullanmanın kolay yollarından biri küçük bir çeşme ya da şelaleli bir gölet inşa etmek. Göleti inşa ederken iklime uygun malzemeler kullanmaya dikkat edin. Kaldırım taşları kullanılabilir.

Müzik

Bahçenize hava koşullarına dayanıklı bir hoparlör yerleştirebilirsiniz. Kapalı bir alanınız varsa buraya ekleyebilirsiniz. Her zaman görüntü için değil atmosferi güçlendirmek için koku ve sesi de unutmamak gerekir. Koku için de güzel bir seçeneğim var aşağılarda.

Kuş Dostu Bahçe

Yağmurlu bir günde hem kuşları korumak hem de onları dinlemek mi istiyorsunuz? Ya da moraliniz mi bozuk? Bahçenize kuş evleri ekleyin. Kuşların birbirleri ile flörtlerini izleyin ve onları dinleyin. Bu sizin gününüzü de güzelleştirecek. Kuş beslemek için portakal kullanabilirsiniz. Ayrıca bir kuş banyosu eklemek onlar için mükemmel olur.

Pergola

Arka bahçede oturma alanını daha fazla düzenli görmek istiyorsanız ve yeriniz varsa pergola eklemeyi deneyin. Basit bir şekilde eklenebiliyor ve bu size başka bir yerdeymiş hissini yaşatıyor. Arka bahçeyi bölümlere ayırmak gibi bir düşünceniz varsa bunu kullanabilirsiniz.

Taş ya da Tahta Yol

Bunu bahçeye eklemek dekoratif görüntü olarak bir artı. Ayrıca düzenli bir görüntü de elde edersiniz.

Narenciye Ağaçları

Bahçeniz küçük bile olsa ağaçsız bırakmak bahçe hissini azaltır. Arka bahçenizde küçük bir narenciye korusunu yetiştirebilirsiniz. Bu seçim hem görsel olarak sizi tatmin eder hem de müzik maddesinde söylediğim gibi koku olarak. Küçük ve duvar ile kapalı bir bahçede bu kokuyu hissedebilirsiniz. Üstelik bunlarla bitmiyor artı olarak bir de meyveniz oluyor.

Teras Dönüştürme

Son madde bahçeleri seven fakat şu an bir bahçesi olmayanlar için. Güzel ve kullanışlı bir balkonunuz ya da terasınız varsa burayı arka bahçeye çevirebilirsiniz. İyi şekillendirildiğinde büyülü bir görüntü elde edersiniz. Önemli olan bol yeşillik getirmek. Belki çim halı tercih edebilirsiniz. Zeminde ahşap kaplamalar da iş görür. Bir de bahçe mobilyaları kullanarak küçük bir okuma ve yeme alanı oluşturun.

Bahçe Salıncağı


Blogdaki en son yazılar;

küçük bahçe düzenlemesi, küçük bahçe düzenlemesi küçük bahçe düzenlemesi, bahçe düzenlemesi, küçük bahçe düzenlemesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir