aslanağzı çiçeği

Çiçek anlamlarını iyi biliyor olmak karşıya vereceğiniz mesajı güçlendiriyor. Örneğin gül seven birine gül alabilirsiniz. Ancak renk seçimi tamamen size kalmışsa kırmızı gül ve beyaz gül arasındaki farkları bilmek iyi olur. Her çiçekte renkler anlamları değiştirir. Aslanağzı çiçeği tüm renkleriyle birlikte oldukça dikkat çeken bir çiçek. Bunca yıldır diğer çiçeklerden biraz daha farklı ismi ve rengarenk görüntüsü ile birçok insanın favorisi haline geldi. Tabi böyle olunca anlamını da merak konusu oluyor. Aslında tüm çiçekler için geçerli olan bir gerçek bu. Sembolik olarak taşıdığı anlamları öğrenerek çiçeklere olan bakış açımızı değiştiriyoruz.

Çiçek anlamları belki de çiçeklerin tarihleri, geçmişleri kadar ilgi çekici bir konu haline geliyor. Bu yazıda aslanağzı çiçeğinin taşıdığı sembolik anlamları okuyacaksınız. Aynı zamanda her yazımda olduğu gibi çiçek hakkında birkaç eğlenceli gerçeği yazacağım. Bu çiçek uzun süre boyunca manevi değerler taşımıştır. Varlığı ile insanlığı koruduğuna, restore ettiğine ve güçlendirdiğine inanılır. 

Diğer çiçeklerin anlamları ve eğlenceli gerçekler için Çiçekler ve Bitkiler kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

aslanağzı, aslanağzı çiçeği, aslanagzi, aslanağzı bitkisi, aslanağzı çiçeği özellikleri, aslanağzı çiçeği anlamı, aslanağzı özellikleri, aslanağzı anlamı, çiçek anlamları, çiçek anlamı, snapdragon

Aslanağzı çiçeği anlamı nedir?

Bu çiçeğin anlamlarından olumlu bir madde ile başlayalım. Aslanağzı denildiğinde akıllara gelmesi gereken ilk anlam zarafet ve nezakettir. Okuduğum birçok kaynak bunu kadınların muhteşem zarafeti ile ilişkilendiriliyor. Ancak ben burada cinsiyet belirtme ihtiyacı duymadan, insanların sahip olması gereken nezaket ve insan üzerine oldukça yakışan zarafet ile açıklayacağım.

 • Çiçeğin büyüme bölgeleri genelde kayalık alanlar olduğundan çiçek enerji ve güç anlamını taşıyor. Aslında buradaki güç, baskı altında bile güçlü kalmak ve zor durumlardan kurtulmaya yetecek içsel gücü taşımak anlamında kullanılıyor.
 • Antik dönemlerde hediye edilen aslanağzı çiçeğinin saklanması ve korunması o kişinin samimi olduğunu gösterirmiş.
 • Almanya’da bir zamanlar bu çiçek bebek beşiklerinin üzerine asılırmış çünkü çiçeğin kötülüklerden koruma gücü olduğuna inanılıyormuş.
 • Aslanağzı çiçeği gelin buketleri için popüler olmaya başladı. Bunun sebebi de çiçeğin bereket ve kısmet anlamları taşıyor olmasıdır.
aslanağzı çiçeği anlamı, beyaz aslanağzı çiçeği, pembe aslanağzı

Aslanağzı çiçeği renklerine göre anlamları

 • Mor aslanağzı çiçeği anlamı, maneviyat, asalet ve kraliyetin sembolüdür. Bu nedenle mor aslanağzı çiçeklerini bu anlama değer gördüğünüz birileriyle paylaşmamanız için hiçbir sebep yok.
 • Kırmızı aslanağzı anlamı tutku, aşk, enerji ve gücün sembolüdür. Yaşadığı bir zorluğu atlatmaya çalışan, enerjiye ve güce ihtiyaç duyan, değer verdiğiniz biri varsa bu kırmızı çiçek tam ihtiyacınız olan çiçektir.
 • Sarı renk aslanağzı pozitif enerji ve iyi şans anlamlarını taşır. Sarı aslanağzı çiçeğini, hayatında olumlu gelişmeler görmek istediğiniz birine hediye edin. Oldukça olumlu bir mesaj olacaktır.
 • Beyaz aslanağzı çiçeği saflık, zarafet ve masumiyet anlamlarına geliyor. Bence yeterince güçlü bir ima yöntemi…
 • Turuncu aslanağzı çiçeği de sarı aslanağzı gibi pozitifliği ve aynı zamanda neşeyi temsil ediyor. Mutsuz bir yakınınız varsa ve onu neşelendirmek için bir çiçek arıyorsanız, turuncu aslanağzı tercih edebilirsiniz.

Aslanağzı hakkında eğlenceli gerçekler

 • 40-80 cm kadar uzayabiliyor.İlkbahar ve yaz mevsimleri için mükemmel çiçeklerdir, çünkü genellikle yılın bu zamanlarında bulunurlar!
 • Çiçeğin cinsi Antirrhinum’dır ve Plantaginaceae familyasına aittir. Çok yakın bir zamana kadar bitkinin Scrophulariaceae ailesinden olduğuna inanılıyordu ancak yeterli DNA çalışmaları sonunda doğru bilgiye ulaşıldı.
 • Aslanağzı ççiçeği bol nemli toprağı ve güneşli yerleri sever. En iyi bu koşullarda yetişirler.
 • Çiçeğin tadı biraz acı olsa da bazı restoranlar garnitür olarak aslanağzı çiçeğini kullanıyor.
 • Keşfedilme tarihi ve yeri belirsizdir ancak İspanya ve İtalya ana vatanı olarak düşünülmektedir.
aslanağzı çiçeği, kırmızı aslanağzı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir