Anksiyeteye ne iyi gelir? Bize ihtiyacımız olan enerjiyi ve olumlu düşünceleri ne sağlar? Doğanın bu alandaki gücüne bir bakalım mı? Ev bitkileri sizi mutlu eder, havayı temizler, pozitif enerji kaynağıdır, konsantre olmanızı sağlar ve tüm bunlar yetmezmiş gibi aynı zamanda zihinsel sağlığınız için de olumlu sonuçlar verir.

Hepimiz bazen yaralanmış hissederiz. Bu gibi durumlarda içimize kapanmamalı, stresi azaltmanın yollarını aramalıyız. Kendimize küsmenin kimseye bir faydası olmaz. Aksine olan sadece bize olur. Bu yüzden kaygı bozukluğu gibi zorlu durumlarda bile kendimize olan güvenimizi kaybetmememiz gerekir. Bunu yapmak oldukça zordur. Zihinsel sorunların fiziksel hastalıklar kadar gerçek ve dikkate alınması gereken durumlar olduğunun bilincinde olmamız gerekir. Ayrıca tek başımıza mücadele etmek, yeterince güçlü kalmak vücudumuzu da zorlar. Yani ruhsal hastalıklar fiziksel hastalıklara dönüşebilir.

Zihinsel sorunlar yaşayan tanıdıklarınız da olabilir siz de olabilirsiniz. Hiç çekinmeden kendimize ya da yakınımıza bir yardımcı arayışında olmalıyız. Yalnız kalmamalı ve bu problemlerin yaygın olarak çoğu insanın başına geldiğini bilmeliyiz. Beni kimse anlamaz düşüncesinin bizi esir almasını engellemeli ve yalnızlığa bir çözüm bulmalıyız. Problemin başında çözüm arayışında olmak, erken farkındalık önemlidir. Eğer sorunun büyük olmadığını düşünüyor ve sadece küçük bir enerjiye ihtiyaç duyuyorsanız sizin için bitkiler burada. Yani tam bu kısımda yanınızda bir çiçek ya da güzel bir bitki bulunması mükemmel sonuçlar doğurur. Çünkü stres ile savaşmanın en basit yollarından biri doğaya dönmektir. Bir bitki bana fayda etmez diye düşünmeyin. Belki de bu sizin için ilk adımdır.

Çiçekler ve bitkiler anti-anksiyete özellikleri taşır. Çok sayıda bilimsel çalışma ev bitkilerinin bulundukları ortamda havayı temizlediğini gösterir. Temiz hava da bize odak sağlar, daha iyi ve sağlıklı düşünmemizi kolaylaştırır. Ben de bu çiçeklerden bazılarını sizin için listeleyeceğim. Ondan önce buraya diğer onca güzel çiçeği ve anlamlarını bırakıyorum. Çiçekler ve onların hayatlarımıza olan etkileri ile yakından ilgiliyseniz birçok farklı çiçeğe ve hakkında çokça güzel bilgiye Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Ev bitkileri anksiyeteyi nasıl azaltır?

  1. Konsantre olmanızı kolaylaştırır.
  2. Zihinsel sağlığınıza olumlu etkileri vardır.
  3. Kan basıncınızı düşürür.
  4. Temizlenen havada çalışmak üretkenliği ve yaratıcılığı artırır.
  5. Etrafta olanlara daha hızlı tepsi vermenizi sağlar.
  6. Stresi azaltır.
  7. Yorgunluğu azaltır.
english ivy, sarmaşık

Anksiyete karşıtı bitkiler nelerdir?

Bitkiler sadece dekorasyonun bir parçası değildir. Bu şekilde boş durmazlar. Yaşam alanımızın kalitesini yükseltir bize pozitif enerjiler verir ve aynı zamanda ruhsal sağlığımızı iyileştirir. Evimizin ambiyansını güçlendirir. Ayrıca hiç boş durmaz, ortamı sakin tutmak için her zaman çalışırlar. Siz onları doğru şekilde yetiştirdiğiniz sürece dostlarınız olarak kalırlar. Her bitkinin kendine göre fayları olur. Peki anksiyete, stres ve depresyon ile mücadele ediyorsak hangi çiçekler bize arkadaş olur? İşte sizi rahatlatmaya yardımcı olacak 6 arkadaş…

1. Lavanta

Evinize huzur getirmek için mükemmel bir çiçek seçimidir. Size en iyi arkadaş olabilecek çiçekler arasında yer alır. Lavanta sadece görünümü ve güzel rengi ile ferahlık getiren bir çiçek değil aynı zamanda kokusu ile rahatlatan bir çiçektir. Ki bu koku hafife alınabilecek bir koku değildir. Fazlasıyla güçlüdür. Lavanta yağı kaygı ve depresyon gibi ruhsal problemlere iyi gelir. Stresi ve endişeyi kısa süreli olarak rahatlatmayı başaran bir çiçektir.

lavanta çiçeği, mor çiçek, lavanta faydaları

2. Yasemin Çiçeği

Lavantadan sonra en etkili sakinleştiricilerden biri Yasemindir. Yasemin çiçeği kokusu stres, endişe ve kaygı gibi duyguların belirtilerini azaltır. Depresyon ve uykusuzluk sorununu hafifletir. Yani evde süs olmaktan çok daha fazlasıdır. Ekstra olarak çayı ve losyonu da aynı faydaları gösterir.

yasemin, anksiyeteye ne iyi gelir?

3. Krizantem (Kasımpatı) Çiçeği

Çiçeklerden gelen neşenin kaynaklarından biridir. İlk 2 maddedeki çiçekler kadar güçlü bir etkisi vardır. Havayı temizlemekte uzmandır. Amonyak, toluen ve formaldehiti havadan temizler. Elbette kasımpatı renklerinin ruh halinizi de değiştireceğini söyleyebilirim.

krizantem, anksiyeteye ne iyi gelir?

4. Barış Zambağı

Huzuru bulmanıza yardım etmede harikalar yaratır. Gerçekten oldukça iyi adlandırılmış bir çiçektir. Koyu tonlardaki yeşil yaprakları ve bembeyaz çiçekleri ile sakin bir ortam oluşturur. Bakımı da oldukça kolaydır. Yani bunun için de stres yaptırmaz. Ekstrası şudur; çevresinde etkili olan faydasız hava ve gazları diğer çiçeklere göre 2 kat daha fazla temizler. Rahat ve kolay nefes almanıza yardımı olur.

barış zambağı, kaygı giderici bitki

5. Aloe Vera

Güvenilirliğine laf ettiremeyeceğimiz bitkiler arasında yer alır. Birçok tedavi yönteminin güzide bitkilerinden biridir. Faydaları oldukça fazla olan bu bitki, hava kalitesini artırarak stresi ve depresyonu azaltmaya da yardımcı olur. Aynı zamanda yüksek tansiyon düşürmeye, sindirimi güçlendirmeye ve cilt tedavileri gibi farklı faydaları vardır.

aloe vera, anksiyeteye iyi gelen bitki

6. İngiliz Sarmaşığı

Hava kalitesini iyileştirmede etkili bitkilerden biri de sarmaşıktır. Ayrıca sarmaşıklar evlerde kullanımı en kolay bitkilerden biridir. Nereye koyarsanız koyun, oraya kesinlikle uyum sağlar. Dekorasyonun önemli bir parçası haline gelir. İngiliz sarmaşığı NASA araştırmalarına göre benzen ve trikloretilen gibi zararı olan gazları temizler.

ingiliz sarmaşığı, sarmaşık

anksiyeteye ne iyi gelir, anksiyeteye iyi gelen şeyler, anksiyeteye iyi gelen bitkiler, kaygı bozukluğuna iyi gelen bitkiler, anksiyeteye iyi gelen aktiviteler, anksiyeteye iyi gelen, kaygı giderici bitkiler, anksiyete ye iyi gelen şeyler, anksiyete bozukluğuna hangi bitki iyi gelir, anksiyete giderici bitkiler, ev bitkileri, çiçek önerisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir