Alstroemeria, bizim aşina olduğumuz ismi ile Peru Zambağı, birçok ülkede görülmesine rağmen Güney Amerika’ya özgü kabul edilen Alstroemeriaceae ailesine ait cesur görünümlü bir çiçektir. Çiçeğin popülerliğinin asıl sebebi güzelliği olsa da vazolarda kullanım ömrünün uzun olması tercih sebebini güçlendiriyor. Ayrıca kapsamlı üreme nedeniyle yüksek renk çeşitliliğine sahip bir çiçek. Alstroemeria adını, onu keşfeden İsveçli Baron Claus von Alstromer’den alır.

Çiçeklerin anlamları Viktorya Dönemi ortaya çıkıyor ancak Alstroemeria Peru’da doğal olarak yetişip diğer ülkelere yeni yeni dağıldığından Viktorya geleneğinden gelen bir anlamı yoktur. Bunun yerine çiçeğin anlamları daha modern zamanlardan geliyor. Zambak her şekilde bol ve güzel anlamlar taşıyan bir çiçektir. Alstroemeria’da sevdikleriniz için kolaylıkla tercih edebileceğiniz anlamlar taşır. Peru Zambağının her taç yaprağı farklı anlam taşıyor. Taç yapraklar farklı farklı: anlayış, mizah, sabır, empati, bağlılık ve saygı anlamlarını taşır.


Çiçekler ve anlamları ile yakından ilgiliyseniz birçok farklı çiçeğe ve hakkında çokça güzel bilgiye Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Alstroemeria çiçeği anlamı nedir? — Peru Zambağı Sembolizm

Alstroemeria cesur görünümü ve zambağın kendine haslığı ile oldukça popüler bir tercih. Durum böyle olunca anlamı da merak konusu oluyor haliyle. Genel olarak karşılıklı desteği temsil eder. Hatta bu anlama dayanarak yaprakları bükülmüş bir Alstroemeria çiçeği birliğin, istikrarın ve zorluklar ile başa çıkmanın simgesidir. Eğer sevdiğiniz insanlara “Evet ben buradayım, her zaman arkandayım.” mesajını iletmek isterseniz Peru Zambağı sizin için bu görevi mutlulukla üstlenir. Çiçeğin tüm anlamlarına sıralı şekilde bir bakmak gerekirse;

 • Destek olmak, birlik olmak,
 • Ömür boyu sürecek anlamlı bir dostluk,
 • Hayatın zorlukları karşısında eğilmeden dimdik durmak,
 • Taç yaprakları: anlayış, sabır, empati, mizah, bağlılık ve saygı,
 • Geleneksel anlamda dostluk ifadeleri yer alsa bile son zamanlarda gelin buketlerinde oldukça sık kullanılması onu romantik bir çiçek haline de getiriyor.
Alstroemeria (Peru Zambağı) Çiçeği Anlamı

Alstroemeria çiçeği ne zaman hediye edilmelidir?

Arkadaşlık yıldönümleri, zor bir dönemden geçen tanıdığınıza cesaret vermek için, hayallerinin peşinden giden ve pes etmeyen yakınınıza, aile üyelerinize doğum günü kutlamalarında ya da gelin buketlerinde tercih sebebidir.

Alstroemeria Çiçeği Eğlenceli Gerçekler

 • Peru Zambak, Papağan Zambak, İnka Zambak gibi çeşitli isimlere sahiptir.
 • Çiçeğin yaprakları baş aşağı büyür.
 • Filizlenmesi birkaç hafta ile bir yıl arası değişir. Ancak çiçek uzun ömürrlüdür.
 • 18. yüzyılda, İsveçli botanikçi Baron Von Alstromer tarafından keşfedilmiş.
 • Yaklaşık olarak 50 türe sahip olsa da hepsi aynı anlamları taşır.
 • Papağan Zambak kokusuz bir çiçektir. Bu yüzden alerjisi olan tanıdıklarınız için daha güzel bir çiçek tercihi haline gelir.
 • Vazo ömürleri uygun şartlarda 2 haftaya kadar çıkabiliyor! 🙂
Alstroemeria, turuncu zambak

inka zambak, peru zambak, alstroemeria, alstroemeria çiçeği anlamı, alstroemeria çiçeği, çiçek anlamları, çiçek sembolizmi, zambak çeşitleri, zambak anlamı, zambak çiçeği anlamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir