Albizia Julibrissin

Gülibrişim ağacı oldukça güzel kokulu, egzotik ve gösterişli çiçekleri ile bilinen bir ağaç. Bu çiçekler için ağaç genelde süs ağacı olarak kullanılıyor. Ancak süs ağacı olarak tercih edilmeden önce Albizia Julibrissin, Çinliler tarafından anksiyete, depresyon ve stres önleyici olarak kullanılmış. Bunun için ağacın kabukları ve çiçeklerinden yararlanıyorlarmış.

İpek ağacı olarak da bilinen bu güzel ağaç ılıman iklim sever. Ilıman iklimlerde kolayca yetişir ama ağaç zaten üreme konusunda oldukça hızlıdır. Rüzgar, su ya da hayvanlar aracılığıyla tohumları çok kolay yayılır.

Albizia Julibrissin Özellikleri

Ağaç orta boylarda ve genellikle çok gövdeli bir yapıda oluyor. Çok gövdeli olması yönünden onu kaba görünümlü düşünmeyin çünkü aslında oldukça zarif ve doğal şekilde yayılan bir ağaçtır. Yaprakları tüylüdür ve çok sayıda küçük sivri uçlu yaprakçıklara sahiptir. Bu küçük yaprakçıklar dokunduğunuz zaman ya da güneş batarken kapanır. Yapraklarının yanında çiçekleri onu diğer çiçeklerden farklı görüntüsü ile daha gösterişli hale getirir. Kokusu da büyüleyici olduğundan süs ağacı tercihlerinde ilk sıralarda yer alır.

Ülkemizde sahil yerlerinde daha çok görülür ve aslında oldukça uzun ömürlüdür. 100 yıl kadar yaşayabilmektedir. Yaprakları ve çiçekleri yanı sıra meyveleri de vardır. Meyvelerin şekli yassı ve rengi saman renginde olur. Bu ağaç baklagiller familyasına ait olduğundan meyveleri de bakladır. Ağustos-Eylül gibi olgunlaşır.

Bitki AdıAlbizia Julibrissin
Halk Arasında Bilinen Adİpek ağacı, Gülibrişim
YaprakYaprak döken ağaç
IşıkTam güneş, hafif gölge
ToprakNemli, iyi drene edilmiş toprak
Çiçek DönemiMayıs – Temmuz arası
Çiçek RengiPembe
BölgeAsya
ToksiklikEvet

Albizia Julibrissin Tarihi

Bugün belki de sürekli gördüğümüz ve aslında çok sevdiğimiz ama ismini bilmediğiniz ağaçlar kategorisinden Albizia Julibrissin’i tanıma sırası. Ağacın cins adı 1749 yılında ağacı tanıtan İtalyan bilimci Filippo degli Albizzi’den geliyor. Soyisimleri genelde yanlış telaffuz edildiği için cins adı Albizia’dır. Ağacın spesifik adı Farsça “Gul-i Abrisham”den gelir ve anlamı ipek çiçeğidir. (Gülibrişim)

Albizia Julibrissin (İpek Ağacı) Ekimi ve Bakımı

Çeşitli toprak tiplerine ve hava koşullarına karşı dayanıklı bir ağaçtır. Yaklaşık 100 yıl yaşar.

  • Gün Işığı: Tam güneşi ya da hafif gölgeli alanları tercih edin. Çiçeklerin mükemmel görüntüsünü ve bol yeşilliği elde etmek istiyorsanız mutlaka tam ggüneş alan bir yere ekin.
  • Toprak Seçimi: Çeşitli toprak tipleri ile kolayca büyür. Yüksek alkali topraklarda çözüm olarak kullanılıyor. Drene edilmiş ve nemli bir toprak kullanılabilir.
  • Sulama: Albizia Julibrissin kuru toğrağı tolere eder. Ancak ekimi yeni yapılmışsa kökler yerleşene kadar düzenli sulaması yapılmalıdır.
  • Sıcaklık: Yüksek sıcaklıklar ile tam güneşte ve ılıman iklimlerde kolay yetişir. Yine düşük sıcaklığı da tolere edebilen kolay yetişen bir ağaçtır. Ancak yeni bitkiler dona karşı hassastır ve kış aylarını geçirmesi zor olur.
  • Gübre: Ağaç oldukça hızlı yayılabilen tohumlara sahiptir ve kolayca çoğalır. Bu yüzden ek besine ihtiyaç duymaz. Normal, basit bir gübreleme tercih edebilirsiniz.
Albizia Julibrissin, gülibrişim, ipek ağacı, gülibrişim çiçekleri
Albizia Julibrissin

Albizia Julibrissin toksik mi?

İnternette birçok kaynaktan bu bitkinin toksik olduğunu okuyabilirsiniz. Ağacın kabuklarında nörotoksin bulunabiliyor. Aslında herhangi bir botanik ürünü tercihi yapmadan önce araştırmak bu yüzden çok önemlidir. Bu ağaç için ayrıca çiçeklerinin solması ile ortaya çıkan tohum kabukları hayvanlar için toksik maddeler içeriyormuş.

İpek ağacı ne zaman çiçek açar?

Ponpona benzeyen ip halindaki küme çiçekler Mayıs ayından Temmuz ayına kadar görülebiliyor. Çiçekler oldukça güzel bir kokuya sahip. Aynı zamanda meyvelenme süreci ise Haziran ayında başlıyor ve tam olgunlaşması Eylül ve Ekim aylarında oluyor.

Gülibrişim ağacı yaprak döker mi?

Genellikle yol kenarları, araziler ve bahçelerde süs ağacı olarak kullanılan gülibrişim ağacı yaprak döken bir ağaçtır. Yaprakları tüylü olur ve çok sayıda küçük iğne uçlu yaprakçıklardan oluşur.

Albizia Julibrissin, gülibrişim ağacı, ipek ağacı

Gülibrişim ağacı nerede yetişir?

Ağacın ana vatanı Asya’dır. İran’dan Japonya’ya kadar birçok ülkede yetişebilir. Ilıman iklim sever. Tam güneş almalı ve yaz aylarında yeterince sulanmalıdır. Toprağı iyi drene edilmiş ve nemli olmalıdır. Diğer ülkelerde de bu koşullar sağlandığı sürece yetiştirilebiliyor. Ülkemizde genelde sahil bölgelerinde görülüyor.

Çiçekler ve bitkiler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve çiçek anlamlarını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir