Ada Mutfak Tasarımları

Mutfak adası, kullanışlı ve işlevsel bir mutfak bileşenidir. Benim mutfağım biraz küçük, buraya ada olur mu diye düşünüyorsanız, evet olur. Ayrıca mutfağınız için öneriler arıyorsanız 2020 Mutfak Trendleri yazımı üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz. Başlarken hemen en ön kısma Pinterest hesabımdan bir kaç güzel pin bırakıyorum burayı da inceleyebilirsiniz.

— Mobilden giriş yaptığınızda yazıdaki Pinterest gönderilerini göremiyorsanız, sayfanın en altına inip “View Non-AMP Version“a tıklayarak gönderilere erişebilirsiniz.

Mutfağınıza daha fazla işlevsel alan katmak için küçük boyutlarda da olsa bir ada kullanmanız mümkün. Çünkü en küçük mutfak adası bile size kullanım potansiyeli sunacaktır. Mutfağınıza bir ada eklemenin bazı artıları;

  1. Bir yemek tezgahı veya kahvaltı noktası olarak kullanın.
  2. Çekmeceler, raflar veya kancalar ile ek depolama alanı oluşturur.
  3. Mutfakta kullanım alanınızı daraltmamak için doğru boyutlardadır.

Pratik bir yemek tezgah adasına birkaç tane bar taburesi ekleyebilirsiniz. Fakat bu tabureleri adaya eklemek için açık alana ihtiyacınız olacak. Böylece de bir tarafı açık diğer tarafı depolama alanı olarak kullanılabilecek bir adanız olacak.

Daha hızlı yemek hazırlamaktan tutun pratik depolamaya kadar yardımı olacak adaları pişirme alanına da katabilirsiniz. Eviniz ve ihtiyaçlarınız için mükemmel seçeneği bulabilmenize yardımı dokunacak çeşitli örnekler vereceğim.

Restoran Sınıfı Küçük Mutfak Adası

Mutfağınız küçük ve küçük bir ada arıyorsanız bir restoran tedarik mağazasını ziyaret edebilirsiniz. Buradan paslanmaz bir masa bulmanız muhtemel. Çok hafif, dar boyutlarda ve maliyeti oldukça uygun oluyor. Hafif olmasına aldanmayın, aynı zaman da çok sağlamdır. Eğer mutfağınızda sürekli olarak yer değiştirebileceğiniz bir seçenek arıyorsanız tekerlekli tercih edebilirsiniz. Fakat restoran sınıfı masalar zaten hafif olduğu için kolaylıkla taşıyabilirsiniz.

Kullanım Durumunu Düşün

Mutfağınıza bir ada almak veya yapmak istiyorsanız, adayı ne için kullanacağınıza karar verin. Eğer bu adayı sadece depolama için kullanmayı düşünüyorsanız her yeri kapalı dolaplardan ibaret olacaktır. Eğer burada yemek için de bir alan oluşturma düşünceniz varsa bar tabureleri veya oturma alanları için optimize edilmelidir. Böylece taburelere oturulup rahatça yemek yersiniz.

Ada Mutfak Tasarımları
Ada Mutfak Tasarımları

Eski Parçaları Yenile

Küçük bir mutfağa bir ada eklemenin etkili ve ucuz yolu bir mobilya parçasını ada olarak yeniden kullanmaktır. Örneğin artık kullanmadığınız bir çalışma-matbaa masanız varsa bunu yeniden değerlendirebilirsiniz. Başka bir seçenekte bit pazarları. Gezmeyi dert etmeyecekseniz buradan da kullanışlı bir masa bulabilirsiniz.

Ada Mutfak Tasarımları

Damla Yaprak Mutfak Adası

Mutfağınızda alanınız çok dar ve bir ada istiyorsanız bu adaları tercih etmeniz mantıklı olacaktır. Damla yaprak adalar kullanmadığınız zaman katlayıp kapatabildiğiniz masalardan oluşur. Fazladan alan kaplamamış olur.

Yüzen Ada Çıkıntısı

Mutfakta basit bir blok çıkıntısı mutfak adası olarak hizmet verir.

Ada Mutfak Tasarımları

Depolanabilir Mutfak Adası

Bu tür adaları kullanmadığınız zamanlarda saklayabilirsiniz. Mutfağınızda bir açıklık var ve burayı kullanmak mı istiyorsunuz? Bu alanın boyutlarında bir ada yaptırıp, kullanmadığınız zaman orada saklarsınız.

Uzun Bistro Masa Kullanın

Mutfak adasını satın almayı pahalı buluyorsanız uzun bir masayı da ada olarak kullanmak mümkün. Bir mutfak adası olarak ince ve bir alt rafa sahip masayı kullanın.

Adanızı Kısmi Oda Bölücüsüne Dönüştürün

Adanızı mutfağınızın tam ortasına koymak yerine oda ve mutfağı ayıracak şekilde yerleştirin.

Ada Mutfak Tasarımları
Ada Mutfak Tasarımları

Göz Alıcı Bir Kolye Lamba Kullanın

Kolye lambalar odalarımızda, yemek alanlarımızda kullandığımız aydınlatma türü. Bunları adalar üzerinde kullanmakta her açıyı doğru aydınlatacaktır. Hem de adanıza yeni bir görsel bakış kazandıracaksınız.

Ankastre Mutfak Adası

Basit bir şekilde mutfak adasından daha fazla yararlanın ve ankastreye sahip bir ada kullanın. Evlerin aşçıları için yemek yapılacak alan genişlemiş olur.

Askılı Raflar

Mutfak adanızın üzerinde kullanabileceğiniz askılar oluşturabilirsiniz. Böylelikle fazladan depolama alanı daha kazanmış olursunuz.

Soğutmalı Ada

Atıştırmalıklarınızı ve günlük içeçeklerinizi buradaki mini bir dolap ile muhafaza edebilirsiniz. Böylece ulaşmak istediğinizde size kolaylık olacaktır.

Ada Mutfak Tasarımları

Çekmeceli Ada

Ada mutfağınızda sadece yer kaplamak için bulunmuyor. Mutfak adasında çekmece kullanarak depolama alanınızı genişletin.

Koyu Tonlarda Mutfak Adası

Tamamen beyaz mutfaklar, beyaz mermer adalar veya ahşap adalar çok güzel görünüyor olabilir. Fakat mutfağınıza koyu renkleri taşımaktan korkmayın. Koyu renk bir ada mutfağınıza derinlik katacaktır.

Mavi Mermer

Mermer kullanımları lüksü çağrıştırıyor olabilir. Bunu renklendirmeyi deneyebilirsiniz. Beklenmedik renkte mermerler ile mutfağınızda kendinizi ifade etme şansı yakalarsınız.

Ada Mutfak Tasarımları

Rolling Mutfak Adası

Kullandığınız alanı bağımsız yapmak ve istediğiniz alanda kullanabilmek istiyorsanız mutfak adasına yüksek kaliteli tekerler eklemek kolay bir çözüm olacaktır. Adanın hareket etmesini engelleyen bir kilitleme mekanizmasına sahip yüksek yoğunluklu tekerlekleri seçin.

Ada Mutfak Tasarımları

Renkli Sandalyeler

Parlak ve renkli sandalyeler kullanmak nötr bir mutfağa iyi gider. Hem bu tercihiniz mutfağınıza ve adanıza sizden bir şeyler katacak ve kişiselleştirecektir.

Ada Mutfak Tasarımları

Adayı Renklendirin

Adaya herhangi bir renk veya ışıklandırma yapmayı deneyin. Böylece sıkıcı bir görüntü varsa bu değişecektir.

Ada Mutfak Tasarımları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir