Açelya çiçeği anlamı nedir? Açelya denildiğinde akıllara ilk olarak gösterişli pembe çiçekler geliyor. Açelyanın birçok rengi var aslında ve anlamları da o renklere göre şekilleniyor. Her şeyde olduğu gibi renkler anlam yüklüyor. Bir çiçeği hediye etmeden önce o çiçeğin anlamlarını öğrenmek ihtiyacımız olan bir şey. Çünkü eğer öğrenmezsek asıl vermek istediğimiz mesajı, çiçeklerin anlamı çarpıtır. Bu yazıda Azalea çiçeğinin anlamına bakacağız ancak bu kısma geçmeden önce çiçek hakkında birkaç küçük bilgi vermek istiyorum.

Bu çiçek ilk önce Japonya ve Çin’de yetişmiş olsa da ismi Yunanca kökenlidir. “Kuru” kelimesinden türetilmiştir. Azalea çiçekleri Mayıs ya da Haziran aylarında güzel çiçeklerini açan klasik bir yaz çiçeğidir. İyi drene edilmiş hafif topraklarda daha iyi yetişir. Pembesi ayrı beyazı ayrı güzel kokan ve insana capcanlı hissettiren bir çiçektir Açelya. Yaprakları her zaman yeşildir ve çiçekleri de tüylü olur. Bir çalı olarak geçen Açelyalar, ormangülü familyası altındadır. Genellikle ormanlık alanlarda ve kayalık yerlerde yetişir. Bu yüzden çiçek aranjmanları yerine daha çok saksı çiçeği olarak kullanılmalıdır. Uzun ömürlü, mevsim koşullarına göre büyüyebilen bir çiçektir. Uzun ömürlü olması nedeniyle bahçelerde de sık sık görürüz.

Alışılmış görüntüler bana göre diyorsanız uzun yıllar büyütebileceğiniz bir çiçek seçeneği. Yıllar boyu sizinle birlikte yaşar. Açelyalar dünyanın her yerinde ortak bir anlam taşır: Nezaket. Sevginin ve nezaketin bilinen bir çiçeğidir. Sonsuz güzelliğin ve kendinize değer vermenin önemini hatırlatır.


Çiçekler ve anlamları ile yakından ilgiliyseniz birçok farklı çiçeğe ve hakkında çokça güzel bilgiye Çiçekler ve Bitkiler kategorisinden ulaşabilirsiniz.


Açelya çiçeği anlamı, saksıda açelya, açelya çiçek, azalea, pembe açelya

Açelya Çiçeği Anlamı Ne? Azalea Hakkında

Açelya dünya genelinde nezaketi temsil eden gösterişli, parlak bir çiçek. Ancak temsil ettiği şey sadece nezaket değil tabi ki… Çiçek, iyi niyeti ve olumlu çağrışımları sembolize ediyor aynı zamanda. Ev hasreti çeken insanlar için özel bir anlamı daha var. Eğer evinden uzak olan bir yakınınıza çiçek hediye etmek istiyorsanız Açelya sizin için güzel bir seçim olur. Çünkü ev hatırası, evi sevgi ile anmak ve bir gün eve dönme arzusunu temsil eder. Bunun yanında birkaç anlamı daha var;

 1. Ailene ve kendine iyi bak mesajı verir.
 2. Viktorya döneminde Açelyalar alkol yasağını desteklemek için kullanılıyordu, bu yüzden beden sağlığını destekleyen bir mesaj içerir
 3. Hala kırgınlığı atlatmaya çalışmak, kırgınlığa olan tutku.
 4. Çok fazla iyi niyet anlamları taşımasına rağmen çiçeğin hiç beklemediğiniz bir anlamı daha var. Hatta diğer anlamları ile uzaktan yakından alakası olmayan bir anlam. Tabi asla kullanılmaması gereken bir anlam olsa da bu yazının içeriği olduğu için üstü kapalı yazmak istiyorum. Öncelerden çiçek siyah bir vazo ile gönderilirse bu bir çeşit tehdit olarak algılanırmış. İyi niyet sembolü olmaya devam ettirip bu anlamını unutturmak önemli… Şimdi bakalım çiçeğin renklerine göre anlamları değişiyor mu?
açelya çiçeği anlamı, açelya çiçeği hakkında, pembe açelya

Açelya Çiçeği Renklerine Göre Anlamı

Yaygın olarak yetiştirildiğini söylemiştim, bunun asıl nedeni çiçeğin güzelliği olsa da bu çalının 10.000’den daha fazla çeşidi var. Ssık kullanımına etki ediyor haliyle. Bu çeşitler arasında renk renk türleri var. Renkler değiştikçe çiçeğe yüklenen anlam da değişiyor. Bu değişkenlik aslında sadece renk anlamlarından geliyor. Bakalım nasıl değişiyor?

 • Beyaz Açelya çiçekleri asıl mesajı taşıyor: Nezaket.
 • Kırmızı ve koyu pembe, büyük bir tutku olarak kullanılıyor.
 • Mor ve pembe Açelya, neşeyi ve kişisel gelişimi temsil ediyor. (Alkol yasağı için kullanılan renk.)
 • Sarı Açelya, arkadaşlık, aile ve ev hasreti için kullanılıyor.

Açelya Çiçekleri Ne Zaman Hediye Etmeliyim?

 • İkizler burcu için doğum günü çiçeği olarak hediye ediliyor. Çünkü Mayıs ve Haziran aylarında açar.
 • Aile evi ziyaretleri için birebirdir. Açelyalar ev hasretini temsil eder.
 • Bir sevdiğinize kendisine iyi bakmasını hatırlamak için hediye edebilirsiniz.

Çiçek hediye etmek her zaman her insanı mutlu eder. Böyle iyi niyet temsilcisi çiçekleri uzak olsanız bile sevdiklerinize göndermeyi unutmayın. Kendinize ve çevrenizdeki insanlara değer vermek, özen göstermek ve bunu belli etmek sizi de daha mutlu bir insan yapar. 🙂

açelya çiçeği, açelya, açelyalar, açelya çiçeği anlamı, acelya cicegi, açelya çiçeğinin anlamı, açelya çiçeği özellikleri, acelya bitkisi, açelya çiçeğinin özellikleri, azalea, azalea çiçek, azalea anlamı

Açelya Çiçeği Eğlenceli Gerçekler

 1. Bu çiçekler genellikle ağaçların gölgesinde yetişmeyi sever.
 2. Azalea’nın bazı türleri 2.5 metreye kadar büyür.
 3. Çiçeğin yaprakları ve nektarı çok zehirlidir. (Önceleri tehdit olarak kullanılmasının sebebi de budur.)
 • Japonya ve Amerika’da Azalea çiçeklerini kutlamak içinfestivaller düzenlenir.
 • Çiçeğin Amerika versiyonu genelde yaprak döker ancak Asya’da yetişenler her zaman yeşil kalır.
 • Açelya çok sık tercih edilir ancak yetiştirme koşullarını öğrenmek önemlidir. Yetiştirme kararı aldıysanız, çiçeğin asidik ve iyi drene edilmiş hafif toprak isteği gibi birkaç önemli koşulunu aaraştırıp öğrenmeniz gerekir.
 • 10.000’den fazla çeşidi vardır. Ormangüllerine çok benzer bu yüzden ayırt etmek biraz zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir