2020 Mutfak Trendleri neler?

Siz de benim gibi yemek yapmayı ve yemek yemeyi seven biriyseniz, mutfak çok özel bir alan oluyor. Çoğu zamanınızı burada geçiriyor oluyorsunuz, hatta bazı günler tüm gün mutfakta geçiyor. O yüzden insan mutfağına girdiğinde mutlu hissetmek istiyor. Yemeklerin pişmesini beklerken oturup dinlenebileceği bir oturma alanı olsun istiyor. Ekstra olarak renklerin ve ışıklandırmanın uygun kullanılması mutfakta geçireceğiniz zamanı arttıracaktır. Geniş bir mutfağa sahip değilseniz, gelen ışığı azaltacak perde kullanmayın ve beyaz renge odaklanın.

Eğer mutfağınızı yeniden dekore etmeyi düşünüyorsanız aşağıdaki listede 2020 mutfak trendlerini incelemeye başlayabilirsiniz.

1. Mermer Mutfak Tezgahı

Mutfakta bu sene Carrara ve Calacatta mermeri tarzını ortaya koyuyormuş. Bu mermerler özellikle Calacatta mermeri cesur, grafik bir çekicilik veren daha güçlü, daha belirgin damarlara sahip. Mermerleri mutfakta hep beğenmişimdir, özellikle de ahşap ile eşleştiğinde muazzam bir görüntü elde edebiliyorsunuz. Carrara ve Calacatta mermerleri görünüm olarak doğal taş esintisi veriyor kullanıldığı alanlarda. Onun dışında leke tutması da diğerlerine oranla düşükmüş. Yani bu özelliği ile mutfak için biçilmiş kaftan.

2. Mutfak Tavanı – 2020 Mutfak Trendleri

Belki bu seçeneği görmeyi hiç ummuyordunuz ama işte burada! Ben kendi adıma, girdiğim bir mekanda özellikle tavanları inceliyorum. Yani tavan da dekorasyona etkili şekilde dahil. Bu sene de mutfaklar için trendler arasında ahşap tavanlar, koyu renk bir tavan veya duvar kağıdı kullanılan bir tavan var. Siz de tavanda duvar kağıdı kullanarak alanınıza dramatik bir hava katabilirsiniz.

3. Açık Raflar – 2020 Mutfak Trendleri

Açık raflar, daha çok günlük olarak kullanmadığınız antika ya da hatıra eşyalarınızı sergilemeniz için tercih edilebilir. Tabi günlük kullandığınız kupalar için de bir raf hazırlayabilirsiniz. Böylece neyi nereye koymuştum sıkıntısı yaşamazsınız. Raflarda en erişilebilir olanına günlük eşyalarınızı ekleyin. Kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde olurlar.

Bu rafların bir dezavantajı var, tozlanmayı kaçınılmaz kılması. Bence günlük olarak kullandıklarınız dışında (her gün kullanıp yıkadığınız için) sergilediğiniz diğer eşyaları belirli olarak temizlemeniz gerekecek.

4. Mutfakta Doğal Ahşap Tonları

Yazımın başında mutfakta mermerle en iyi eşleşme gösterenin ahşap olduğunu söylemiştim. Bu ahşap modelleri 2020’de çeşitli şekillerde kullanılabiliyor. Bu kısmı size kalmış. Ben cilalanmış açık tonlarda ahşap tercih ederim. Diğer kullanımları, lekeli ahşap, boyalı ahşap vs. Mutfakta en beğenilen parçalardan biri adalar. Mutfak tezgahında kullanılan mermer, ahşap ada ile birleşince güzel bir görüntü ortaya çıkıyor. Daha koyu tonlarda ahşaplar ise özellikle beyaz mutfak dolaplarınız varsa, mutfağınıza sıcaklık getirecek.

5. Açık Mutfak ve Yaşam Alanları

Masa alanını ve mutfağı büyük bir oda haline getirerek yaşam alanını en üst düzeye çıkarın. Mutfağınızda oturma odası rahatlığı ve konforu sağlamış olun. Düzgün bir aydınlatma ile, aynı tonlarda olan mobilyalar ve diğer alanları ayırt etmeye yardımcı olabilirsiniz.

6. Daha Koyu Zeminler

Duvarlar veya dolaplar için hafif bir boya seçerseniz, odanın rahat faktörünü yükseltmek için koyu bir zemin parkesi seçin. Klasik beyazı biraz olsun azaltmak mutfağınızda daha modern bir görüntü elde etmenize olanak sağlar.

7. Şık Sadelik – 2020 Mutfak Trendleri

Bu unsurların göze çarpmasına izin vermenin en iyi yolu? Diğer her şeyi basit tutmak. Minimum detaylandırma benzersiz dolap malzemelerinin parlamasına izin vermenin en iyi yoludur.

8. Güneşli Tonlar

Bir renk patlaması, tamamen beyaz bir mutfağa şık bir alternatiftir. Güneş tonlarına, ahşap kullanarak ulaşabiliriz. Zaten bir diğer trendimiz de ahşap tonları. Daha açık tonları kullanmak sizin zevkinize kalmış tabii.

9. Aqua Vurgular – 2020 Mutfak Trendleri

Aqua tonlarını hem fayanslarda hem de mutfak dolaplarında kullanabiliyoruz. Bu renk tonları ile mutfakta fresh bir görüntü elde etmek mümkün. Turkuaz ve yeşim gibi cesur renkler de beyazla çok uyumlu oluyor. Bu renklerin kullanıldığı mutfaklarda temiz ve fresh hissetmemek imkansız gibi.

10.Renk Patlaması

Beklenmedik boya renk eşleşmeleri lehine kural kitabını pencereden dışarı atın. Mutfaklar, ev aletleri ve yer döşemelerinden pencere uygulamaları ve dolaplara kadar renk fırsatlarıyla doludur.

Ne kadar kalıcı taahhütte bulunduğunuza karar vererek başlayın. En kolay ve en ucuz seçeneklerden biri, bir duvarı boyamaktan geçiyor. Renk seçmek çok kişisel bir deneyimdir – aslında hiç kimse sayısız tonları aynı şekilde görüp görmediğimizi bilmiyor. Tabii renk konuları tamamen kişisel tercih.. Nasıl mutlu hissedecekseniz öyle yapmalısınız.

Ayrıca,

  • 2020 Banyo Trendleri yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.
  • Küçük Oda Dekorasyonu / Öneriler yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  • Balkon Tasarım Önerileri yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir